آشفتگی بازار فولاد در سال جاری

در سال گذشته ظرفیت زنجیره فولاد کشور بیش از 30 میلیون تن افزایش یافته و برا اولین بار تراز تجاری مثبت خود را رقم 9 میلیون تن به ثبت رسانده است.

به گزارش حامیران در اخبار بازار فولاد، در حقیقت بیشترین میزانه ظرفیت سازی در بخش گندله رخ داده است که رقمی معادل 15 میلیون تن بوده است. همچنین در بخش کنسانتره سازی حدود 6 میلیون تن افزایش ظرفیت را در سال 1396 داشته ایم. بخش آهن اسفنجی افزایش ظرفیت 5 میلیون تن را برای خود به ثبت رسانده است. تمامی این روند رو به رشد ظرفیت فولاد کشور در سال 96 رخ داده است و در سال جاری شاهد آشفتگی این بازار بوده ایم. از ابتدای سال اتفاقاتی از قبیل خروج امریکا از برجام و همچنین افزایش بی سابقه قیمت ارز در داخل کشور موجب شد تا مجددا اقتصاد ایران دچار رکود و تورم بسیار عجیبی شود.

طی سال جاری بازار فولاد روند آشفته ای را پشت سر گذاشت. بطوری که همزمان با افزایش قیمت ارز، دخالت دولت با هدف کنترل بازار فولاد و حمایت از مصرف‌کننده نیز در قالب صدور بخشنامه ‌ها صورت گرفت و همانگونه که بانک مرکزی با اعلام قیمت دلار با نرخ 4200 تومان سعی بر کنترل بازار داشت، در مقابل نیز وزارتخانه با ابلاغ بخشنامه ها در پی کنترل بازار فولاد بود. با این وجود هر روز تصمیم گیری برای فعالان بازار سخت تر می شد و تعدد قیمتی در بازار موجب شد تا رانت و سوداگری در بازار روز به روز افزایش یابد.

از جمله مداخلات دولت می توان به الزام تولیدکنندگان به ارائه حداکثری در بورس کالا معادل ۱۲۰ درصد تقاضای سال ۱۳۹۶ و با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومان، مشروط کردن صادرات به تامین نیاز داخل، الزام به ارائه ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما، دسته‌بندی تعهد صادرکنندگان به بازگرداندن ارز حاصل از صادراتشان و… اشاره نمود.

شما می توانید برای اطلاع از قیمت فولاد، خرید فولاد، قیمت فولاد گرمکار، خرید فولاد اتومات، قیمت فولاد سمانته، خرید استیل و... با شماره های 63511-021 تماس گرفته و با کارشناسان با در ارتباط باشید و قیمت روز فولاد را دریافت نمایید.

برای عضویت در کانال تلگرام فولاد حامیران کلیک کنید

  • نوشته شده در تاریخ: 1397/10/11