احداث هلدینگ‌های معدنی و فولادی به کمک ایمیدرو

به گزارش حامیران در تحلیل بازار فولاد، یکی از مهم ترین مساله هایی که در اینده می تواند برای واحدهای فولادی مشکل سازی کند، پراکندگی واحدهایفولادی داخل کشور و جزیره ای کار کردن این واحدهاست.

با توجه به مشکل پراکندگی واحدهای فولادی، درصورتی که واحدهای کوچک تر بتوانند با واحدهای بزرگ ادغام شوند می توانند در صنعت فولاد ماندگارتر شوند.

راه‌حل تعارض‌های زنجیره فولاد

در صورتیکه کنسرسیوم های معدنی با فولادی تشکیل شوند می توانند به زنجیره فولاد و همچنین واحدهای فولادی کوچک کمک کنند. محمدیاسر طیب نیا، مشاور عالی شرکت فولاد مبارکه  و نائب رییس هیات مدیره شرکت چادرملو دراینباره عنوان کرد: یکی از مسائل مهم مطرح در صنعت فولاد، تشکیل کنسرسیوم معدنی و صنعتی می باشد.

بعضی از معادن از جمله گل گهر و چادرملو نیاز بعضی از دیگرکارخانه ها از قبیل فولاد مبارکه و فولاد خوزستان را تامین می کردند. اما موضوع مهم این است که در شرایط فعلی  این معادن خود کارخانه های فولادی ساخته اند و یا در حال ساخت می باشند. شرکتی هایی همانند ذوب آهن اصفهان که تا کنون از معدن بافق سنگ آهن خود را تامین می کرد، دیگر نمی تواند سنگ آهن خود را از این معدن تامین کند زیرا این معدن به تازگی به فکر ایجاد واحد فولادی افتاده است.

طیب نیا در ادامه اظهار داشت: با توجه به اتفاقاتی که افتاده، سوالی که پیش می آید این است که شرکت هایی مانند ذوب آهن مواد اولیه خود را باید از کجا و چگونه تامین کنند؟ طبق پیش بینی های صورت گرفته، در کشور ذخایر سنگ آهن وجود دارد اما مساله مهم اینجاست که در هدف گذاری برای اجرای طرح ها باید طبق قطعیت برنامه ریزی کرد و نه میزان ذخایری که پیش بینی شده است. در صورتیکه هدفمان ایجاد توازن در زنجیره فولاد است، باید در قالب کنسرسیوم، واگذاری سهام واحدهای معدنی به صنعتی و صنعتی به معدنی کاملا هماهنگ صورت گیرد تا سرنوشت آن ها به یکدیگر گره خورده و در یک جهت با هم حرکت کنند.

وی در آخر با تاکید بر ایجاد برنامه در تولید فولاد کشور با اجرای کنسرسیوم، خاطر نشان کرد: در صورتیکه کنسرسیوم ایجاد شود، می توانیم طرح هایی را تصویب کنیم تا تعارضی با اهداف بلند مدت زنجیره فولاد نداشته باشند. 

برای عضویت در کانال تلگرام فولاد حامیران کلیک کنید.

  • نوشته شده در تاریخ: 1396/10/02