افزایش تولید و صادرات در سال جدید

محمود اسلامیان، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفتگویی با اشاره به صادرات 8 میلیون تنی و تولید 21.5 میلیون تنی فولاد طی سال گذشته عنوان کرد: میزان تولید فولاد در سال گذشته تقریبا دو برابر نیاز کشور بوده است که این میزان در سال جاری به 24 میلیون تن خواهد رسید. در نتیجه باید از این میزان تولید حدود 10 میلیون تن را صادر کرد تا از این طریق نتظیم بازار حفظ شود.

به گزارش حامیران در اخبار بازار فولاد، محمود اسلامیان در ادامه افزود: همنطور که کمبود عرضه در بازار می تواند موجب بروز مشکلاتی شود، مازاد تولید هم مشکلات بسیار زیادی را همراه خواهد داشت و تولید کنندگان را با چالش رو به رو خواهد کرد. با توجه به این امر، از دولت می خواهیم تا ارز حاصل از صادرات واحدهای فولادی برای تامین اقلام وارداتی مورد نیاز در اختیار خود آنها قرار گیرد و فولادسازان بتوانند مازاد ارز صادراتی خود را در بازار ثانویه عرضه کنند.

با توجه به اینکه قیمت مواد اولیه در بازار فولاد با قیمت های جهانی برابر می باشد اما این شرایط در گروه پتروشیمی این چنین نیست، در نتیجه قرار دادن صنعت فولاد و پتروشیمی در یک گروه ارزی امری ناعادلانه می باشد.

اسلامیان افزود: صنعت فولاد کشور در سال جاری باید 10 میلیون تن محصولات فولادی را بتواند صادر کند تا بدین وسیله بازار داخلی به تعادل رسد. در نتیجه امکان عرضه ارز حاصل از صادرات فولاد در بازار ثانویه قطعا در کاهش بهای ارز در بازار نیز موثر خواهد بود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نسبت به بازگشت مجدد مکانیزم قیمت‌گذاری فولاد هم هشدار داد و گفت: تجربه نشان داده که این سیاست نمی‌تواند موفقیت آمیز باشد و جز ایجاد رانت هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت. چنانچه میزان تولیدات داخلی نسبت به تقاضا کم بود، در این زمان اعمال سیاست‌های دستوری در قیمت‌گذاری مشکلی ایجاد نمی‌کرد ولی اکنون که با ۱۰ میلیون تن تولید مازاد مواجهیم باید اجازه داد مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین‌کننده قیمت‌ها باشد.

برای عضویت در کانال تلگرام فولاد حامیران کلیک کنید

  • نوشته شده در تاریخ: 1397/04/31