افزایش قیمت جهانی فولاد و تاثیر آن در ایران

در مصاحبه ی اخیری که سیدرضا شهرستانی داشت اضهار کرد: قیمت جهانی فولاد در یک ماه اخیر سیر صعودی داشته است و همین امر موجب شده تا هزینه های تمام شده برای فولاد سازان کشور نیز در پیرو آن افزایش یابد. در نتیجه امر، بهای شمش فولاد، بیلت و محصولات نوردی تا 20 % افزایش پیدا کرد.

وی افزود: در حال حاضر شاهد رکود در بازار داخلی هستیم و لازم به ذکر است که فقط مصرف کننده های واقعی اقدام به خرید محصولات نوردی می کنند. اگرچه در شرایط کنونی قیمت بیلت در کشور ما نسبت به سایر کشور ها و در مقایسه با قیمت جهانی بسیار کمتر می باشد، اما قیمت جهانی فولاد افزایش یافته و باعث شده تا قیمت فولاد نیز (به جز بیلت) در کشور ما افزایش یابد. گفتنی است که در دو هفته ی اخیر نیز نرخ دلار 2% افزایش یافته است.

وی در ادامه ی توضیحات خود عنوان کرد: قیمت جهانی بیلت 440 دلار می باشد که قیمت همین محصول در بازار داخلی (داخل ایران) کمتر از 400 دلار است. طبق گزارشات به دست آمده، فولاد سازان کشور قیمت محصولات خود را در 4 ماه گذشته حدود 200 تومان در هر کیلو افزایش داده اند. در ادامه ی همین اتفاق قیمت شمش فولاد طی 4 ماه اخیر حدود 400 تومان بالا رفته و اگر 9% مالیات را در نظر نگیریم، هر کیلو فولاد با قیمت 1550 تومان عرضه می شود که پیش بینی بازار فولاد بر این است که همین قیمت مذکور تا هفته ی آینده به 1600 تومان نیز افزایش یابد. وی ادامه داد: قیمت الکترود 5 تا 6 برابر شده، فروآلیاژها با افزایش 50 درصدی قیمت همراه بوده‌اند و قیمت آهن اسفنجی نیز 10 درصد افزایش یافته است.

 رشد 200 تومانی قیمت قراضه

در یک ماه گذشته قیمت هر کیلو قراضه آهن حدود 950 تومان بود ولی هم اکنون قیمت قراضه به 1150 ثبت رسیده است.  وی ابتدا توضیحاتی در ارتباط با افزایش قیمت میلگرد به تناسب رشد قیمت شمش و بیلت داد و اضهار داشت: طبق برسی های صورت گرفته، قیمت جهانی فولاد به ثبات رسیده است زیرا هم اکنون قیمت داخلی فولاد 10 درصد  پایین تر از قیمت جهانی است. همچنین شرایط لازم برای افزایش قیمت 50 تومانی هر کیلو فولاد در کشور نیز که متناسب باشد با نرخ‌های جهانی نیز وجود دارد. طبق اضهارات وی از آنجایی که تقاضای خرید فولاد ایران در بازار های جهانی فولاد کاهش یافته است، قیمت صادرات فولاد ایران نیز از نرخ‌های جهانی کمتر اعلام میشود.

برخی از محصولات فروش شرکت حامیران: فولاد سردکار - فولاد گرمکار - فولاد تندبر - فولاد پلاستیک - فولاد خشکه هوایی - فولاد بهلر - فولاد SPK - فولاد MO 40 - فولاد VCN 150 - فولاد 44 33 - ورق CK 45

  • نوشته شده در تاریخ: 1396/04/18