امیدی دوباره به بازار جهانی فولاد

در طی گزارشی که اخیرا از سوی انجمن جهانی فولاد منتشر شده است، پیش بینی بازار فولاد بسیار  امیدوارانه بیان شده است. در این گزارش امده است که در سال جاری و سال آینده ی میلادی که در پیش رو داریم، شاهد افزایش تقاضای فولاد در 3 حالت اقتصاد های توسعهیافته، نوظهور و در حال توسعه خواهیم بود. همچنین لازم به ذکر است که، در قسمت دیگری از گزارش بیان شده، در امسال تقاضای جهانی برای فولاد با 33/ 1 درصد افزایش به 535/ 1 میلیارد تن خواهد رسید.

همچنین پیش‌بینی شده سال آینده میلادی میزان تقاضا با 87/ 0 درصد افزایش در سطح 549/ 1 میلیارد تن قرار خواهد گرفت. امید است تا اقتصاد روسیه و برزیل از رکود خارج شوند اما اقتصاد چین که ۴۵ درصد تقاضای جهانی برای فولاد را تشکیل می‌دهد رشدی پایین‌تر از سال گذشته خواهد داشت، در نتیجه رشد کلی تقاضا برای فولاد قابل ملاحظه و یا چشم گیر نیست. پیش‌بینی می‌شود امسال و سال آینده میلادی تقاضا برای فولاد در منطقه آسیا – اقیانوسیه به ترتیب با 03/ 1 درصد افزایش و 1/ 0 درصد کاهش به 016/ 1 میلیارد تن و 015/ 1 میلیارد تن برسد. امسال و سال آینده میلادی تقاضای چین برای فولاد به ترتیب بدون تغییر و با ۲ درصد کاهش، ۶۸۱ میلیون تن و 4/ 667 میلیون تن خواهد بود. باید به این نکته توجه نمود که در حال حاضر، در کشور چین ثبات اقتصادی و رشد تقاضا برای فولاد وجود دارد به خصوص در نیمه نخست سال جاری میلادی، پیش بینی می شود تا بطور تدریجی مصرف فولاد در این کشور، کاهش یابد زیرا دولت سعی می کند و درصدد آن است که محدودیت‌های بیشتری بر فعالیت‌ها در بخش ساخت و ساز اعمال کند. تقاضا برای فولاد در اتحادیه اروپا در سال جاری و سال آینده به ترتیب با 51/ 0 درصد و 39/ 1 درصد افزایش به 2/ 158 میلیون تن و 4/ 160 میلیون تن خواهد رسید.

میزان تقاضا برای فولاد در آمریکا، کانادا و مکزیک امسال با 27/ 2 درصد افزایش به 2/ 135 میلیون تن می‌رسد و سال آینده میلادی میزان تقاضا 5/ 138 میلیون تن خواهد بود. در منطقه خاورمیانه، امسال و سال آینده میلادی تقاضا برای فولاد به ترتیب با 2/ 3 درصد و 65/ 3 درصد افزایش به 8/ 54 میلیون تن و 8/ 56 میلیون تن می‌رسد. در آمریکای مرکزی و جنوبی، میزان تقاضا برای فولاد امسال با 55/ 3 درصد افزایش 8/ 40 میلیون تن خواهد بود. سال آینده میزان تقاضا 7/ 42 میلیون تن است.

بخش‌های مصرف‌کننده فولاد

پیش بینی بازار فولاد بر این است که شاهد باشیم در آینده ای نزدیک مصرف فولاد در بخش خودرو سازی جهان به اوج خود برسد و بسیار افزایش پیدا کند. به دلیل افزایش تقاضا برای خودرو در اقتصادهای توسعه‌ یافته، قیمت پایین نفت و برنامه‌های حمایتی دولت‌ها که سبب افزایش خرید خودرو شده، خودروسازی یکی از محرک‌های بزرگ مصرف فولاد در جهان است. بخش ساخت‌و‌ساز، ۵۰ درصد مصرف فولاد جهان را تشکیل می‌دهد اما این بخش در اقتصادهای توسعه‌یافته در سال‌های اخیر رونقی نداشته است. لازم به ذکر است که ما امیدوار هستیم تا شاهد رشد مصرف فولاد با بهتر شدن شرایط اقتصادی در اتحادیه اروپا و توسعه زیرساخت‌ها در آمریکا، مصرف فولاد در این بخش رشد کند. اگر ابهام‌ها درباره افق اقتصاد جهان رفع شوند سرمایه‌گذاری‌ ها در بخش ماشین‌سازی افزایش می‌ یابد و این به معنای رشد مصرف فولاد است. گفتنی است که به دلیل مازاد عرضه بصورت جهانی در بخش کشتی‌ سازی، به نظر نمی رسید که شاهد فعالیت‌ های چشم گیری در این بخش باشیم.

برخی از محصولات فروش شرکت حامیران: فولاد سردکار - فولاد گرمکار - فولاد تندبر - فولاد پلاستیک - فولاد خشکه هوایی - فولاد بهلر - فولاد SPK - فولاد MO 40 - فولاد VCN 150 فولاد 44 33 - ورق CK 45

  • نوشته شده در تاریخ: 1396/03/08