بازار داغ فولاد در بورس کالا

با توجه به میزان معاملات صورت گرفته در بورس کالاطی سال جاری،میتوان گفت فولاد از رونق نسبتاً خوبی برخوردار بوده است . در این سال شرکت‌های فولادی توانستند بخش قابل توجهی از فولادهای خود را از انبارها خارج کنند و به فروش برسانند. طی هفته گذشته یعنی از 14 تا 19 اسفند 1395، بیش از 121 هزار تن محصول فولادی در بورس کالا معامله شد و این نوید از رونق مناسب بازار می‌دهد.

بیش از 121 هزار تن فولاد در بورس کالا معامله شد

رونق بازار فولاد در هر کشور می‌تواند محرک و رونق‌بخش سایر صنایع معدنی و فلزی شود؛ چرا که با رونق این بازار، طرح‌های عمرانی و ساخت‌وساز در کشور فعال می‌شوند و می‌توانند زمینه را برای فعال‌سازی سایر بخش‌های معدنی و فلزی نیز فراهم کنند. این مسئله طی سال جاری برای فولاد رخ داد، چرا که در سال 1395، بسیاری از فولادسازان که طی سال‌های گذشته با دپوی محصولات در انبارها مواجه شده بودند، به‌تدریج محصولات خود را از انبارها خارج کردند و توانستند بخش مهمی از آن را به فروش برسانند. شرکت‌های ذوب آهن اصفهان و فولاد مبارکه از جمله شرکت‌هایی بودند که دپوی محصولات را در انبارهای خود تجربه کرده بودند، اما تحرکات ایجاد شده در صنعت فولاد طی ماه‌های اخیر باعث شد تا این دو شرکت دیگر با دپوی انبار همانند گذشته مواجه نباشند. در حقیقت یکی از عوامل اصلی فعال‌سازی صنعت فولاد، استفاده از مکانیزم‌های بورس کالا بود که بسیاری از شرکت‌ها با توجه به مکانیزم‌های نوین برای انجام معامله و تامین مالی در بورس کالا، توانستند از آن استفاده کنند و تا حدودی از رکود خارج شوند. نمودار 1 در این رابطه نشان می‌دهد که طی هفته گذشته یعنی از 14 تا 19 اسفند، بیش از 121 هزار تن محصول فولادی اعم از تخت و طویل معامله شد. محصولات تخت معامله شده انواع ورق‌های گرم، گالوانیزه، قلع‌اندود و ورق سرد را شامل شدند که میزان معامله آن‌ها به 117 هزار تن رسید. با این حال محصولات طویل ازجمله حدود چهار هزار تن میلگرد نیز معامله شد.                             

 

طی هفته گذشته، شرکت فولاد مبارکه همچون همیشه بزرگ‌ترین عرضه‌کننده محصولات فولادی در بورس کالا بود. نمودار 2 حاکی از آن است که این شرکت با استفاده از سیستم عرضه سلف مچینگ که در آن میزان عرضه ثبت نمی‌شود، موفق به انجام معامله 117 هزار تن محصولات تخت فولادی شد که بیشترین میزان محصولات معامله‌شده مربوط به ورق گرم به میزان 53 هزار و 500 تن بود. شرکت فولاد مبارکه همچنین توانست 53 هزار و 300 تن ورق سرد را نیز معامله کند. علاوه بر این، ورق‌های گالوانیزه و قلع‌اندود فولاد مبارکه نیز به‌ترتیب به میزان 5400 و 3400 تن متقاضی داشتند که همه تقاضاها منجر به انجام معامله شد. علاوه بر شرکت فولاد مبارکه، ذوب آهن اصفهان نیز دیگر عرضه‌کننده محصول فولادی در بورس کالا بود. این شرکت تنها محصولات طویل را روانه بازار می‌کند. نمودار 2 حاکی از آن است که شرکت ذوب آهن اصفهان بیش از 3500 تن محصولات میلگرد فولادی شامل حدود 1500 تن میلگرد و 1900 تن سبد میلگرد را در بورس کالا عرضه کرد و همه این میزان را مورد معامله قرار داد.

 

  • نوشته شده در تاریخ: 1395/12/21