بازار فولاد در هفته‌ای که گذشت

بازار فولاد در هفته‌ای که گذشت
به دلیل تعطیل بودن بازار و کاهش تقاضا قیمت بیلت افزایش یافت. قیمت بیلت سایز 125 میلی‌متر روز شنبه 14100 تا 14300 ریال اعلام ‌شد و سایز 150 میلی‌متر نیز از 14500 تا 14700 ریال پیشنهاد ‌شد، اما مقدار عرضه در بازار کم بوده و فروشندگان با رعایت احتیاط تصمیم گرفتند. در آخر هفته سایز 125 میلی‌متر به 14500 تا 14600 ریال رسید و سایز 150 میلی‌متر تا 15200 ریال هم پیشنهاد شد این در شرایطی است که عرضه در بازار محدود بوده و فروشنده ها رقبتی به فروش نداشتند.
 
در روز چهارشنبه کارخانه فولاد خوزستان پس از یک ماه شمش را در قیمت پایه 14400 ریال اعلام کرد. اما بازار در رکود قرار داشت و خریداری در بازار نبود به همین دلیل معامله ای صورت نگرفت. آخرین عرضه فولاد خوزستان در بورس 10 خردادماه بود که در قیمت 13600 ریال پایه صورت گرفت. تفاوت قیمت کیلویی 800 ریال پایه که با مالیات ارزش افزوده به 870 ریال می‌رسید. افزایش قیمت حدود 6 درصد در خلال یک ماه متاثر از افزایش قیمت آهن اسفنجی در حدود 400 ریال در خلال یک ماه گذشته بود. در این شرایط فروش نداشتن شمش فولاد خوزستان در بورس شبهات زیادی را ایجاد کرده است. بعضی ها بر این عقیده هستند که عدم فروش هشداری است برای بازار تا خودش را برای برای قیمت های جدید آماده کند. برخی دیگر هم بر این معتقدند که این افزایش قیمت به تعادل بین بازار داخلی و قیمت صادراتی کمک می کند. بخش دیگری معتقدند افزایش قیمت شمش صرفا ناشی از افزایش قیمت آهن اسفنجی است در هر حال هر دلیلی که داشته باشد بازار پس از یک سال نیاز به یک تکان داشت. در هر حال دلیل این افزایش هرچه باشد به معنای رونق در بازار نیس بلکه فقط یک نوسان قیمت محسوب می شود. با توجه به احتمال تعطیلی تولیدکنندگان آهن اسفنجی برای یک ماه همچنان محدودیت عرضه شمش تا شهریور ماه احساس خواهد شد.
برخی بر این عقیده اند که با توجه به شرایط تعطیلی تابستانه در خارج از ایران صادرات شمش با کاهش رو به رو شده و کارخانجاتی که صادرات شمش را انجام می دادند با این تعطیلی، آنها را روانه بازار می کنند.بنابراین احتمال دارد که قیمت‌ها پایین بیاید. برخی معتقدند بنا به دلایل متعددی این اتفاق نخواهد افتاد؛ دلیل اول این است که شمش ایران کم کم برای خود در بازار جهانی جایگاه ویژه ای باز می کند. معلوم نیست سهم ایران از بازار جهانی شمش چقدر خواهد بود اما این سهم در حال افزایش است و تا رسیدن به اوج خود فرصت زیادی دارد. در کنار شمش، آهن اسفنجی، گندله، کنسانتره و سنگ آهن همه در حال صدور هستند و روند صادرات آنها صعودی است بنابراین تعطیلات بازار جهانی با توجه به صدور مواد خام مثل گندله نمی‌تواند به چرخش سهمیه صادراتی شمش به بازار داخلی منتهی شود. از طرف دیگر یک مساله بسیار مهم روند قیمت دلار است. دلار به‌طور خزنده در هفته‌های گذشته صعودی بود و از 37290 ریال در 17 خرداد ماه به 37580 ریال در 7 تیر ماه رسیده است. این در شرایطی است که بازار به دلیل مصادف شدن با ماه رمضان و تعطیلات در حالت راکد بوده، از طرف دیگر محصولات ایران در طول یک سال گذشته به بازار معرفی شده و هر روز مشتریان جدیدی برای آن هستند بنابراین روند صعودی صادرات همچنان ادامه خواهد داشت.

  • نوشته شده در تاریخ: 1396/04/11