بازگشت روند صعودی به بازار فولاد

به گزارش حامیران در اخبار بازار فولاد، روند بازار فولاد از ابتدای هفته جاری افزایشی شد. این افزایش قیمت بصورتی بود که میتوان آن را به یک دور برگردان قیمتی تعبیر کرد. طی گزارشات اخیر گفته شد که بازار فولاد در هاله ای از ابهام است و نمی توانیم بگوییم توانایی افزایش قیمت در بازار وجود ندارد و امکان بازگشت روند صعودی به بازار وجود دارد. در هفته جایر همین اتفاق رخ داد و ابهامات بازار به پتانسیل‌هایی برای افزایش قیمت منجر شد.

ابهامات در بازار فولاد در شرایطی است که از این افزایش قیمت ها نیز نمی توان حمایت کرده و تاکید بر واقعی بودن آن داشت. در حقیقت بجز رشد نرخ شمش که عامل اصلی افزایش قیمت ها در بازار فولاد است، جو روانی بوجود آمده نیز عاملی است که چاشنی این روند صعودی نرخ ها شده است. در حقیقت تلفیق یک عامل واقعی به نام «قیمت شمش» در کنار عاملی روانی به نام «تاثیرپذیری از جو افزایشی دلار و سکه» باعث ایجاد فضای رفت و برگشتی (پینگ پنگی) برای بازار فولاد شده است. در نتیجه بازار فعلی در حالت بلاتکلیفی بسر می برد و گویا به دنبال عاملی مستحکم‌تر برای رسیدن به ثبات قیمتی می باشد.

طی هفته گذشته وضعیت بازار از ثبات قیمت ها خبر می داد و تنها چند نشانه از تغییر قیمت ها دیده می شد. اما در حال حاضر اندک نشانه های تغییر قیمت خود را بیشتر از چیزی که بوده نشان داده است و با بررسی های دقیق تر در می یابیم که طی دو روز ابتدایی هفته جاری قیمت ها در بازار با افزایش مواجه شده است.

 این افزایش قیمت ها انتظار نمی رفت. علی الخصوص مخصوصا با این تفکر که بازار ثانویه ارزی هم راه‌اندازی شده بود. اما بر خلاف انتظار همگان افزایش نرخ دلار موجب بالا رفتن قیمت سکه در بازار شد تا نشان دهد جو روانی افزایش نرخ باز هم در بازارهای کالایی در حال خودنمایی است،‌ به‌طوری‌که این جو روانی در نهایت بازار را در دست گرفت.

برای عضویت در کانال تلگرام فولاد حامیران کلیک کنید

  • نوشته شده در تاریخ: 1397/04/27