بقای صنعت فولاد در گرو افزایش منطقی قیمت ها

حامیران – معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور معادن و صنایع معدنی گفت: با توجه به اینکه در سالای گذشته واحد ها محصول خود را زیر قیمت تمام شده می فروختند افزایش منطقی قیمت فولاد برای بقای این صنعت لازم و مفید است.
جعفر سرقینی اضافه کرد: قیمت فولاد و محصولات سنگ آهن همواره متاثر از میزان عرضه و تقاضا و  بازار های جهانی است و در سالهای گذشته بخاطر رکود
بازار فولاد ناشی از کاهش تقاضا توام با افزایش تولید جهانی بوده است که این امر موجب زیان شرکت های فولادی ایران و جهان شده است.
وی دلایل افزایش قیمت فولاد را ناشی از افزایش تقاضا در بازار،اعلام چین مبنی بر کاهش تولید این محصول (از اواخر سال قبل) و همچنین افزایش قیمت عوامل تاثیر گذار بر قیمت تمام شده از جمله الکترود گرافیتی،نسوز ها و فروآلیاژ ها دانست.نا گفته نماند که در ایران مسائل روانی بازار نیز بر قیمت ها تاثیر گذار است. به دلیل نبود تقاضای مناسب در داخل کشور واحد های تولیید کننده به سمت صادرات متمایل شده اند و با شناسایی بازار های هدف صادرات خود را افزایش داده اند این افزایش صادرات تاثیر چندانی بر افزایش قیمت فولاد ندارد.

معاون وزیر صنعت ادامه داد: استمرار قیمت واقعی بسته به عواملی نظیر متناسب کردن عرضه و تقاضا و رونق بازار مسکن، افزایش بودجه طرح های عمرانی، افزایش صادرات،نوسازی بافت های فرسوده و همچنین رونق صنایع پایین دستی دارد که با تحرک مثبت این عوامل شاهد استمرار قیمت واقعی و همچنین رونق بازار خواهیم بود.
وی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت با کمک دستگاه‌های ذی ربط قیمت‌ها را رصد می‌کند و با برگزاری جلسات با ذی ‌نفعان (تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در زنجیره فولاد) اقدام های لازم را برای جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت‌ها در حیطه اختیارات خود انجام می‌دهد.
«مهدی کرباسیان» رییس هیات عامل ایمیدرو چندی پیش اعلام کرد: زنجیره فولاد در نیمه نخست امسال بیش از چهار میلیون تن صادرات داشت که انتظار می رود تا پایان سال حجم صادرات فولاد به مرز 10 میلیون تن افزایش یابد.

برای عضویت در کانال تلگرام فولاد حامیران کلیک کنید.

  • نوشته شده در تاریخ: 1396/08/25