بهبود شرایط بازار فولاد با افزایش صادرات

از اواسط هفته گذشته قیمت ها روند افزایشی داشت، اگرچه این شرایط مدت کمی ادامه داشت و از روز سه شنبه قیمت ها کمی کاهش یافت که دلیل اصلی آن نبود اعتماد به روند افزایشی بازار و همچنین ترس بنکدار ها از موجودی انبارها بود. فولاد خوزستان هم در اواخر هفته، میزان عرضه شمش خود را به اندازه تقاضای روز بازار رساند. فعالان در این بخش بر این عقیده اند که کاهش قیمت ها ادامه پیدا خواهد کرد. با عرضه شمش فولاد خوزستان، دیگر تولید کنندگان شمش هم وارد معامله در بازار شدند، ورود آنها به بازار معامله در شرایطی اتفاق افتاد که تا دوماه گذشته با اکراه وارد معاملات می شدند و اکنون با ورود فولاد خوزستان به معاملات ، آنها هم تن به این کار دادند.

با توجه به محدودیت های کارخانه فولاد خوزستان، این واحد صنعتی در طی دوماه گذشته در عرضه آهن اسفنجی با محدودیت روبه رو بوده است و همچون دیگر کارخانه های تولید کننده شمش با کمبود موجودی مواد اولیه مواجه است، به همین دلیل امکان کاهش بیشتر نرخ شمش را نداشته و نمی تواند میزان عرضه را هم در بازار زیاد کند. با توجه به شرایط موجود در بازار، می توان این نوید را داد که از اول شهریور، کارخانه های تولید کننده آهن اسفنجی می توانند تولیدات خودرا افزایش دهند زیرا قرار است محدودیت های آنها در بازه مصرف برق برداشته شودف و از سوی دیگر تولیدات کارخانه گل گهر با وجود یکماه تعطیلی دوباره آغاز شده و تولیدات خود را با قدرت بیشتری شروع کند.
با وجود یک روند متعادل در میزان تقاضای بازار جهانی، انتظار می رود که در طول یک ماه آینده شاهد آرامش در بازار جهانی باشیم. اما این شرایط در ایران متفاوت بوده و در حالی که انبارها پر از مقاطع است، تولیدکنندگان شمش در مدت سه ماه هیچ موجودی انباری نداشته اند، و با این شرایط بوجود آمده باید منتظر رقابتی شدن بخش فروش باشیم که در صدر آن کارخانه فولاد خوزستان را خواهیم دید.

مسئله ای که وجود دارد این است که امسال، سال بودجه عمرانی نیست، و با تغییرات ساختاری در اقتصاد مواجه خواهیم بود. با این شرایط نمی توانیم شاهد میزان تقاضای بالایی باشیم. تنها آرام نشدن بازار ایران می تواند شانس دوباره برای بازار فولاد جهانی بوده و همچنین تولیدکنندگان ایرانی می توانند از این فرصت یک یا دوماه استفاده کرده و محصولاتشان را صادر کنند و  مازاد موجودی انبارهایشان را در بازار های خارجی بفروش برسانند. در صورتی که بخواهیم شرایط بازار فولاد را بهبود بخشیم دولت باید تصمیمی را اتخاذ کند تا هرچه زود تر به سمت بازارهای خارجی روی آورده و همچنین موانع موجود بر سر راه صادرات را بردارد.

 

برای عضویت در کانال تلگرام فولاد حامیران کلیک کنید.

  • نوشته شده در تاریخ: 1396/06/04