به آینده ی بازار فولاد ایران می توان امیدوار بود

فعالیت بخش خصوصی در بازار فولاد ضعیف است

یکی از مهم ترین بخش های اقتصادی کشورمان، بخش خصوصی است. طبق بررسی های صورت گرفته می توان اظهار کرد که در حال حاضر میزان حضور بخش خصوصی در تولید فولاد، بسیار کم و غیر قابل مشاهده است. عدم وجود توازن در صنعت فولاد ایران از چند عامل مهم نشأت گرفته است که از مهم ترین آنها می توان به مشارکت بسیار ضعیف بخش خصوصی در قسمت معادن ایران و نبود یک طرح جامع برای فولاد کشور اشاره کرد. گفتنی است که باید به بخش خصوصی در صنعت فولاد ایران توجه بیشتری کرد. یکی از مهم ترین اقداماتی که باید در این زمینه انجام داد، ارتقا دادن توان بخش خصوصی در صنعت فولاد است.

طبق گفته های فعالان بخش خصوصی، دولت باید زمینه های مناسبی را جهت ارتقا دادن توان بخش خصوصی ایجاد کند. در طی سال های اخیر، بخش خصوصی با مشکلات بزرگی نظیر عدم توانایی در رقابت با شرکت های دولتی، تامین مواد اولیه، هزینه های بالا در تولید و ...مواجه بوده که این مجموع این اوامر باعث شده تا فعالیت ضعیفی در زنجیره تولید فولاد کشور داشته باشد.

نکته های مهم در صادرات فولاد

یکی از مهم ترین عامل هایی که باعث شده است تا میزان پایداری صادرات فولاد کشور کاهش یابد، نبود یک برند جهانی در صنعت فولاد است. فعالان این عرصه بر این باور هستند که باید بمنظور جلوگیری از این اتفاق ها، باید سیاست های نظارتی را در پیش گرفت. بدین منظور که با کنترل کیفیت محصولا فولادی، بازاریابی برای کل محصولات فولادی به مشکل برنخورد و محصولاتی با کیفیت ضعیف به مرحله ی صادر کردن نرسند. طبق برآورد های انجام شده پیش بینی می شود که بعد از اتمام دوره رکود بازار فولاد، صنعت فولاد کشور بیشتر با هدف تامین نیاز های داخلی تولید کند و این موضوع در نهایت موجب می شود تا بازار های صادراتی با مشکل مواجه شوند.

این موضوع در حالی است که اکثر فولاد سازان دارای برنامه ریزی های بلند مدت، با این بحران رو به رو نخواهند شد. برای در اختیار گرفته شدن بازار توسط تولید کنندگان، دولت ملزم است تا زمینه های مناسبی را تدارک ببیند. لازم به ذکر است که در حال حاضر مسیر اقتصادی کشور رو به رونق گرفتن است.

طبق آمار های منتشر شده از وضعیت کنونی و سابق بازار فولاد کشور، می توان به بازاری پر رونق و با تحرکات زیاد برای بازار فولاد ایران امیدوار بود. احتمال زیادی وجود دارد تا صنعت فولاد کشور در بسیاری از زمینه ها از قبیل: افزایش میزان تقاضا و تولید و افزایش میزان صادرات کشور به رشد چشم گیری برسد.طبق گفته های اکثر صادر کنندگان محصولات فولادی کشور، بسیاری از کشور های پذیرای محصولات فولادی کشور ما هستند و تحقق یافتن این موضوع نیازمند بالا رفتن میزان توان تولید در بنگاه های فولادی می باشد. لازم به ذکر است که بیشترین میزان مصرف فولاد، در بخش های ساختمانی و عمرانی صرف می شود که با تحرک یافتن این دو بخش کشور یم توان به رونق بازار فولاد نیز امیدوار بود. در راستای این مورد مذکور، دولت در صدد آن است که هر چه سریع تر این دو بخش را از رکود و بی تحرکی نجات دهد.

برای عضویت در کانال تلگرام فولاد حامیران کلیک کنید

 

  • نوشته شده در تاریخ: 1396/07/04