بی ثباتی بازار به دنبال افزایش نرخ کرایه ها

به گزارش حامیران در اخبار بازار فولاد، از جمله خبر ها بسیار مهمی که طی هفته گذشته در بازار فولاد منتشر شد و این بازار را تحت تاثیر قرار دارد، خبر اعتصاب کامیون داران بوده است. در حقیقت این اعتراض موجب تضعیف بخش حمل و نقل بازار فولاد شده و به دنبال آن موجب بروز مشکلات بسیار زیادی در این بازار شده است.

در شرایط فعلی میزان معامله و حمل و نقل نه تنها در بازار فلاد بلکه در دیگر صنایع مشابه با کاهش مواجه شده است. وضعیت پیش آمده در مقابل افزایش هزینه های حمل و نقل شرایط را برای شرکت های حمل و نقل و کامیونداران دشوار کرده که به موجب ان شاهد اعتصاب رانندگان و افزایش 20 درصدی کرایه ها بودیم. اگرچه وضعیت پیش آمده برای همه فعالان این بخش به یک میزان تاثیر گذار نبوده در واقع برخی بیشتر از سایرین متحمل این هزینه ها شده اند.

با توجه به وضعیت بوجود آمده، پیش بینی می شود تا یکی دو هفته آتی روند بازار کجدار و مریز طی شود و شاهد ضعف در معاملات و سردرگمی قیمت ها باشیم. چرا که طی روز های اخیر عدم فعالیت کامیونداران به دلیل افزایش هزینه های صنفی از جمله، بیمه، گران شدن قطعات یدکی و افزایش قیمت لاستیک همگی موجب شده تا علاوه بر بازار اخلی کشور، بخش صادرات نیز با مشکلاتی مواجه شود بصورتیکه کشتی هایی در بندر در انتظار بارگیری و صادرات بودند و این اتفاق موجب ایجاد وقفه در صادرات کشور شد.

طبق گفته رئیس اتحادیه حمل و نقل، نتیجه این اعتصابات افزایش 20 درصدی کرایه حمل شد.

قبل از این محمد خان ‌بلوکی مدیرعامل کانون انجمن های صنفی بار، گفته بود‌که سال 94 کرایه حمل حدود 15 درصد افزایش یافته و طی سه سال اخیر با وجود افزایش نرخ دلار و تأثیر آن در اقلام مصرفی نرخ کرایه تغییری نکرده بود گفته بود: این اعتراضات به‌دلیل گرانی تمامی اقلام موردنیاز کامیون‌داران بوده، قیمت لاستیک، روغن و... دو برابر شده و کار و معیشت کامیون‌داران را دچار مشکل کرده است.

وی در اخر با بیان این‌که بخش اعظم اعتصابات مربوط به شهر ری، اصفهان و شیراز بوده است،‌ تصریح کرد:‌ کرایه حمل کامیون‌داران از سال 94 به این طرف افزایش نیافته بود و برای جبران بخشی از گرانی‌ها کرایه‌ها این هفته تا سطح 20 درصد افزایش یافته است.از این رو  رانندگان درخواست افزایش 40 درصدی نرخ کرایه‌ها را دارند که عملاً امکان چنین افزایش نرخی را نداریم.

برای عضویت در کانال تلگرام فولاد حامیران کلیک کنید

  • نوشته شده در تاریخ: 1397/03/09