تاخیر در بهره برداری از هفت طرح فولادی کشور

مدیرعامل پیشین شرکت ملی فولاد ایران با اشاره به تاخیر افتادن در هفت طرح بزرگ فولادی کشور گفت: هفت طرح بزرگ فولادی کشور از سال 86 آغاز شده است. طبق برنامه ریزی های انجام شده قراربر این بوده است که این طرح ها در مدت 36 ماه به اتمام برسد، اما اکنون با گذشت 10 سال هنوز به بهره برداری نرسیده است. این هفت طرح شامل فولاد سفید دشت در چهارمحال و بختیاری، نی ریز در استان فارس، میانه در استان آذربایجان‌شرقی، شادگان در استان خوزستان، بافت در استان کرمان، قائنات در استان خراسان جنوبی و طرح فولاد سبزوار در استان خراسان‌رضوی است که هنوز عملیات آن ها ادامه دارد.  

 عبدالمجید شریفی، مدیر عامل پیشین شرکت فولاد ملی، با اشاره به مشکلات این طرح ها افزود: تامین منابع مالی از بزرگترین مشکلات این طرح ها بوده است. سیاستگذاران در این حوزه، تامین منابع مالی این هفت طرح را بر پایه درآمد سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) قرار داده بودند. اما ایمیدرو بدلیل واگذاری بعضی بنگاه ها، دچار کاهش درآمد شد و دیگر نتوانست این طرح هارا تامین مالی کند و همین امر موجب گردید تا تکمیل آن ها طول بکشد.

وی با تاکید بر واگذاری به سرمایه گذاران مطمئن عنوان کرد: واگذاری پروژه ها باید به سرمایه گذاران مطمئن انجام شود. برای مثال یک پروژه در میانه واگذار شد به سرمایه گذاران، این پروژه با وجود اینکه یک سال هم به طول انجامید اما در نهایت کسانی که این طرح به آن ها واگذار شده بود از ادامه راه مصرف شده و طرح را رها کردند. شرکت های فولادی باید به کسانی واگذار شود که نگاه درازمدت دارند.

طرح های فولاد استانی از سال 85 آغاز گرددیده است و به دلیل نبود تامین مالی به تعویق افتاده است که از نیمه دوم سال ۱۳۹۲ در دولت یازدهم با تلاش‌های ایمیدرو و حل مشکل نقدینگی این واحدها به ویژه با مشارکت بخش خصوصی، طرح ها با سرعت بیشتری ادامه یافت.

 

برای عضویت در کانال تلگرام فولاد حامیران کلیک کنید

  • نوشته شده در تاریخ: 1396/06/25