توسعه زیرساخت ها راه رسیدن به چشم انداز 1404

به گزارش حامیران در تحلیل بازار فولاد ؛ گام های بلندی در تولید و تکمیل زنجیره فولادی کشور برداشته شده است از جمله ، افزایش ظرفیت تولید 19 میلیون تن کنسانتره که این آمار نشان دهنده ی رسیدن صادرات کشور به 8 میلیون تن تا پایان سال است. اما ابهاماتی در مورد تحقق اهداف فولادی برنامه چشم انداز 1404 وجود دارد. موضوعی که در رسیدن تولید 55 میلیون تن فولاد تا سال 1404 وجود دارد ، این است که باید 40 درصد این رقم یعنی نزدیک به 23 میلیون تن از مواد تهیه شده به بازارهای صادراتی ارسال شود. این رقم به این معناست که باید شبکه ی ریلـی کشور ظرفیت جابه جایی 110 میلیون تن کالا را ایجاد کند.

طبق گزارشات شرکت فولاد آلیاژی حامیران ، دو موضوع تأمین آب و ایجاد شبکه ریلی ایده آل مهم ترین معظل بخش معدن است. نیازهای زیر ساختی مانند برق را می توان از طریق احداث یک نیروگاه در همان مجتمع فولادی برطرف کرد ولی بحث تأمین آب مجتمع های بزرگی مثل سنگان یا مجتمع فولاد آلیاژی یزد ، نیاز به یک سرمایه گذاری عظیم دارد. مدیر عامل شرکت فولاد ملی در رابطه با این موضوع بیان کرد : توسعه ی بخش زیرساخت ها نیاز به 15 میلیارد دلار سرمایه خارجی دارد که باید از طریق فاینانس تأمین شود.

کارشناسان بر این باورند که رقم اعلام شده برای زیرساخت ها گرچه واقعی است اما شاید بتوان دستیابی به آن را تقریبا ناممکن دانست. بر اساس اظهارنظر فعالین معدنی و کارشناسان اقتصادی ، دولت نمی تواند برای این حجم از سرمایه ضمانت نامه صادر کند چرا که منایع لازم برای تأمین مالی آن را در اختیار ندارد. این توسعه نامتقارن ظرفیت تولید زنجیره ی فولادی و زیرساخت ها ، نهایت باعث می شود حداقل  تا زمان مشخص شده برای اهداف فولادی ، یعنی چشم انداز 1404 نتوان به اهداف 55 میلیون تنی دست پیدا کرد.

برای عضویت در کانال تلگرام فولاد حامیران کلیک کنید.

  • نوشته شده در تاریخ: 1396/10/13