جنگ های فولادی امریکا اغاز شد

به گزارش حامیران در اخبار بازار فولاد، در اوایل سال جاری رئیس جمهور امریکا میزان تعرفه واردات فولاد ایالات متحده را 25 درصد اعلام کرده و بدین صورت شرایط را برای کل دنیا سخت و پیچیده کرده است. برخی از کارشناسان بر این عقیده اند که این کشور چاره دیگری جز اعمال این تعرفه های در مقابل صادرات فولاد و محصولات فولادی نداشته است. برخی دیگر هم عقیده شان ایت است که اعمال این تعرفه ها در کوتاه مدت موجب ایجاد مشکلاتی برای فعالان بازار های مختلف این کشور خواهد شد.

رئیس جمهور امریکا معتقد است که واردات فولاد امنیت ملی امریکا را تهدید خواهد کرد. با توجه به این امر اعمال این سیاست از طرف ترامپ موجب شده تا قیمت برخی از محصولات فولادی از سال 2008 تا کنون افزایش بی سابقه ای داشته باشد. موافقان این سیاست معتقدند که از سال 2015 تا کنون بسیاری از طرح‌های توسعه‌ای در صنعت فولاد آمریکا با مشکلاتی مواجه شده است و این کشور با میزان معتنابهی طرح‌های توسعه‌ای و ظرفیت‌های خالی روبه‌رو است. چنانچه دولت تعرفه های کافی را برای این محصولات در نظر نگیرد، با عقب‌ماندگی در این حوزه در آینده روبه‌رو خواهد شد. این در حالی است که نرخ فولاد طی سال های اخیر بشد ت کاهش یافته و در شرایط فعلی وضعیت معکوس شده است و در این وضعیت احتمال موفقیت سیاست ترامپ امری جدی می باشد.

با وجود این شرایط، در برخی شرکت های معتبر فولادی امریکا مانند فولاد آمریکا و نیوکور (AK Steel AKS) شاهد این هستیم که به‌دنبال طرح‌های توسعه جدید و راه‌اندازی خطوط تولیدی خود هستند. حال اینکه افزایش سریع قیمت فولاد در آمریکا در کنار بهترین شرایط در بازار جهانی فولاد باعث شده تا انتظار موفقیت از اجرای این سیاست تعرفه‌ای در بلندمدت چندان دور از ذهن نباشد.

 
  • نوشته شده در تاریخ: 1397/04/23