حل مشکلات بازار فولاد با صادرات

اخبار فولاد حاکی از آن است که در حال حاضر، کسانیکه در بازار فولاد فعالیت میکنند و تولید کننده ها،معتقد هستند که عاملی که باعث ایجاد افت و کاهش قیمت ها شده، رکود مبادلاتی هست و همچنین بیان میکنند که در شرایط کنونی فقط صادرات میتواند چاره گشا و راه حل مناسبی برای خارج شدن از رکود باشد اما در صورتیکه خللی درارتباطات بانکی بین‌المللی وارد شود، بازار فولاد دچار ورشکستگی میشود و سقوط آزاد قیمت‌ها را تجربه خواهد کرد. 

 برای بخش خصوصی، صادرات توجیه اقتصادی ندارد 

احمد خوروش، مدیر عامل شرکت فولاد کویر‌کاشان ابتدا در مورد رشد قیمت قولاد و سپس بازگشت آن توضیحاتی داد و گفت: با جلسات هم‌اندیشی که برگزار شد، توافق سایر واحد های تولیدی فولاد و آهن آلات بر این بود که افزایش قیمت فولاد را در روزهای بعد از تعطیلات داشته باشیم، اما موفق نبودیم تا این تصمیم را به دو دلیل طبق برنامه عملی کنیم، اول: افزایش عرضه از سوی تولید‌کنندگان دوم: رکود و نبود مصرف . و این چنین بود که بازار آهن دچار بازگشت نرخ ها شد.

وی تصریح کرد: بازار ایران به دلیل رکود با بازار‌های جهانی هماهنگی ندارد و با وجود آنکه سایر بازارها با رشد قیمت مواجه بودند و سطح فعلی نرخ‌ها در بازارهای جهانی از ایران بالاتر است به دلیل اشباع بازار داخلی و رکود، بازار نشانه‌ای از بهبود ندارد. خوروش اظهار کرد: به‌رغم تمام تلاش دولت شاهد رکود بازار در تمامی سطوح هستیم و این موضوع تنها منحصر به بازار مسکن و ساختمان و فولاد نیست و در شرایط فعلی تنها صادرات می‌تواند راهگشای بازار باشد. وی در پاسخ به این پرسش که چرا بخش ‌خصوصی در امر صادرات نسبت به واحدهای دولتی موفق نیست، گفت: واحدهای بزرگ به دلیل امکانات بیشتر از جمله داشتن دفاتر بین‌المللی و همچنین پایین بودن قیمت تمام‌شده به دلیل بالا بودن تناژ تولید این امکان را دارند که با قیمت‌های پایین‌تر محصول خود را عرضه کنند که این موضوع باعث می‌شود بخش خصوصی قدرت رقابت را در بازار‌های جهانی از دست بدهد.

وی ادامه داد: با این حال این امیدواری وجود دارد با توجه به برجام در امر صادرات تسهیل ایجاد شود و اگر این امر میسر نشود، واحدهای تولیدی در بازار داخلی با توجه به مازاد عرضه‌ای که نسبت به تقاضا وجود دارد محکوم به فنا هستند. وی درمورد واحد کویر کاشان و برنامه‌های توسعه‌ای در دست اقدام گفت: از جمله برنامه‌هایی که از سوی این واحد انجام شده گسترش سبد تولید و متنوع‌سازی آن بوده و با توجه به همکاری خوب وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان تولید گریدهای مختلف را پیدا کرده و به سمت تولید محصولات صنعتی پیش رفتیم. مدیر عامل شرکت فولاد کویر کاشان ادامه داد: گرچه تنوع تولید نیز هنوز باعث سود‌آوری ما نشده، اما با توجه به تاکید مقام معظم رهبری درخصوص اقتصاد مقاومتی در آن مسیر حرکت کرده و مانع ارزبری شدیم و انشاءالله در آینده نزدیک با افزایش میزان تولید به سودآوری نیز خواهیم رسید.

برای دریافت قیمت میلگرد ، قیمت تیر آهن ، قیمت نبشی و نادانی ، قیمت پروفیل ، قیمت ورق ، در کانال تلگرام ما عضو شوید. برای عضویت در کانال ⬅️ اینجا ️ را کلیک کنید.

 

  • نوشته شده در تاریخ: 1396/02/02