خارج شدن بازار فولاد از رکود درسال 96

برسی ها جدید از بازار فولاد بیانگر آن است که احتمال می رود در نیمه ی دوم سال 96 شاهد رونق در بخش فولاد خواهیم بود، زیرا دیگر به دلیل تمام شدن برگزاری انتخابات، مسیر اقتصادی کشور مشخص شده. اما لازم به ذکر است در سال 95 هم نیز رشد مناسبی در وضعیت فولاد کشور دیده شده زیرا گزارش های بدست آمده از متغیرهای اقتصادی بیانگر خارج شدن اقتصاد کشور از رکود وارد شدن به دوره ی رونق می باشد. به‌طوری‌که رشد اقتصادی در ۹ ماهه سال گذشته از ۷ درصد عبور کرد و پیش بینی میشود نرخ رشد اقتصادی برای سالی که سپری شد ، رقمی در حدود ۶ تا ۶/۵ داشته که رشد مناسبی محسوب می‌شود.

در این بین، بخش صنعت طی این مدت با رشد بیش از ۵ درصدی تغییرات قابل قبولی را از خود نشان داده است. تمام این موضوعات در کنار رشد تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی و رشد مناسب نرخ تورم تولیدکننده در اسفند نشان می‌دهند شرایط مناسبی پیش روی تولید قرار گرفته که می‌تواند امیدبخش خروج پایدار از رکود باشد. با تعمیم این موضوع به صنایع مادر از جمله فولاد باید گفت می‌توان به رشد تولید و حتی مصرف این محصول در بازار امیدوار بود. با این حال نگاهی به تابلوی بورس کالا نشان می‌دهد در تالار محصولات صنعتی در این بازار هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان تامین مالی در سال گذشته برای محصولات فولادی صورت گرفته که این رقم برای ۷ میلیون تن محصول معامله شده بوده است.

 

این رقم تامین مالی در برابر رقم سال ۹۴ معادل ۲۷ درصد رشد را نشان می‌دهد درحالی‌که حجم معاملات۴/۵ درصد بیشتر رشد نکرده و این موضوع موید آن است که بیشتر شاهد رشد قیمت‌ها بوده‌ایم تا رونق در بازار. با توجه به این نکته باید گفت بازار فولاد هنوز نتوانسته متناسب با رشد اقتصادی کشور گام بردارد. ترجمه دیگر این موضوع به این ترتیب است که رشد صنعتی و رشد اقتصادی کشور نیز در بخش واقعی چندان کالا محور نبوده و کالاهای پایه‌ای چون فولاد که مصارف توسعه‌ای دارند هنوز وارد چرخه رونق اقتصادی نشده‌اند. با این حال کارشناسان معتقدند از تلاقی دو مقوله رشد قیمت در بازار فولاد و بهبود در طبقات بالایی اقتصادی و رونق در پروژه‌های عمرانی که دولت برای سال ۹۶ وعده داده می‌توان سال ۹۶ را سال آغاز خروج بازار فولاد از رکود دانست اما این موضوع به معنای رونق چشمگیر این بازار نیست. در این زمینه کارشناسان می‌گویند اقتصاد ایران از پتانسیل‌هایی برای رونق برخوردار است اما مادامی که بخش‌های اساسی مثل مسکن و طرح‌های زیرساختی با رونق روبه‌رو‌ ‌نشوند نمی‌توان به تحرک بازارهای پایه امید چندانی بست. در عرصه بین‌المللی اما شرایط متفاوت است.

بررسی‌ نشان می‌دهد با بهبود اوضاع در بازار نفت شرایط برای رونق بازارهای پایه نیز فراهم شده و از آنجا که اقتصاد ایران به خصوص در بازارهای پایه به شدت از بازارهای جهانی تاثیر می‌پذیرد انتظار انتقال اثر بهبود بازارهای خارجی به بازارهای داخلی در سال جاری وجود دارد. درحال حاضر قیمت نفت برنت به حدود ۵۵ دلار رسیده است که در مقایسه با پارسال تغییرات فاحشی را تجربه کرده اما اثر این میزان افزایش بهای نفت به بازارهای پایه از جمله بازار فولاد نرسیده و این مساله بیشتر به دلیل مقاومت فولاد در برابر افزایش قیمت‌ها به دلیل شرایط اقتصادی کشورهای جهان بوده است.

 

برای دریافت قیمت میلگرد ، قیمت تیر آهن ، قیمت نبشی و نادانی ، قیمت پروفیل ، قیمت ورق ، در کانال تلگرام ما عضو شوید. برای عضویت در کانال ⬅️ اینجا ️ را کلیک کنید.

 

 

 

  • نوشته شده در تاریخ: 1396/01/20