رشد بومی سازی قطعات فولاد مبارکه

به گزارش شرکت فولاد حامیران در تحلیل بازار فولاد ؛ از ابتدای راه اندازی مجتمع فولاد مبارکه تاکنون بومی سازی قطعات مورد نیاز فولاد مبارکه 114 درصد رشد یافته است که 53 درصد آن مربوط به چهار سال گذشته بوده است. بهرام سبحانی مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان بیان کرد : از طریق مهندسی معکوس بیش از 85 درصد از قطعات مورد نیاز این مجتمع که از خارج از کشور تامین می شد، اکنون در داخل کشور تولید می شود و این به معنای تحقق اقتصاد مقاومتی است. 

وی در ادامه بیان کرد: بیش از 2 هزار و 250 میلیارد تومان از محل بومی سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز این شرکت صرفه جویی شده است. یکی از ویژگی‌های فولاد مبارکه کامل بودن زنجیره تولید در این مجموعه است و برخورداری از زنجیره کامل تولید از نظر اقتصادی موجب توسعه این شرکت شده است و همچنین امسال نسبت به سال گذشته در تمامی زنجیره تولید این شرکت افزایش تولید مشاهده می شود.

سبحانی با بیان اینکه طرح های توسعه از ابتدای بهره برداری تا امروز در این مجتمع صنعتی دنبال شده است اظهار کرد : ظرفیت تولید فولاد خام در فولاد مبارکه از 2 میلیون و 400 هزار تن در سال به هفت میلیون و 200 هزار تن رسیده و بر اساس برنامه ریزی های انجام شده ، این میزان تولید در سال جاری به هشت میلیون و 630 هزار تن می رسد. این شرکت پس از گذشت 25 سال، با برخورداری از سهم 22 درصدی فولاد کشور بعنوان بزرگترین تولید کننده و بزرگترین شرکت بورسی با هفت هزار و 500 میلیارد تومان سرمایه ثبت شده است.

وی بابیان اینکه تولیدات فولاد مبارکه امروز به مرز 101 میلیون تن رسیده است، تصریح کرد: ظرفیت تولید فولاد خام این شرکت به 10 میلیون و 300 هزار تن رسیده است و 49 درصد محصولات فولاد مبارکه طی چهار سال گذشته به اتحادیه اروپا صادر شده است . صادرات محصولات این شرکت به اتحادیه اروپا نشان از کیفیت بالای محصولات فولاد مبارکه از جمله فولاد خشکه هوایی و فولاد سمانته و فولادهای آلیاژی دیگر دارد.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اضافه کرد: در چهار سال گذشته حدود 6 هزار میلیارد تومان توسط این مجموعه سرمایه گذاری شده است و بیشترین میزان سرمایه گذاری به ترتیب در فولاد سنگان، توسعه فولاد سبا، خرید سهام شرکت سرمایه گذاری ورق خودرو و شرکت فولاد سنگ انجام شده است. فولاد مبارکه برای سرمایه گذاری در این پروژه ها از تسهیلات داخلی و خارجی استفاده نکرده و تنها از طریق منافع و صرفه جویی داخلی، این سرمایه گذاری ها را انجام داده است و توانسته بومی سازی قطعات خود را توسعه دهد.

برای عضویت در کانال تلگرام فولاد حامیران کلیک کنید

  • نوشته شده در تاریخ: 1396/10/30