فولاد ایران ارزان ترین فولاد در دنیا

به عقیده برخی کارشناسان در حوزه فولاد، فولاد ایران ارزانترین فولاد دنیا می باشد. سید بهادر احرامیان عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد براین عقیده است که فولاد ایران در مقایسه با بازارهای داخلی دیگر کشورها، یک فولاد ارزان به شمار می آید. وی افزود: قیمت فولاد داخلی از صادراتی آن در ایران گرانتر نیست، زیرا در تمام دنیا قیمت فولاد صادراتی از بازار داخلی ارزانتر می باشد. به عنوان مثال می توان به کشورهایی نظیر ترکیه، روسیه و چین اشاره نمود.

احرامیان عنوان کرد: انجام مقایسه دو نرخ بازرا داخلی فولاد با نرخ صادراتی آن کار اشتباهی می باشد. زیرا قیمت صادراتی یک کشتی فولاد با قیمت 50 هزار تن فولاد برابری می کند و هرگز نمیتوان قیمت آن را با خرده فروشی مورد مقایسه قرار داد. به همین دلیل نمی توان از تفاوت قیمت های این دو بازار ایرادی گرفت. مقایسه صحیح موقعی انجام خواهد شد که دو بازار داخلی با یکدیگر مورد مقایسه قرار گیرد. به بیانی دیگر، قیمت ورق گرمی که فولاد مبارکه با کشتی 50 هزار تنی صادر می کند را نمی توان با قیمت کارخانه های داخلی که هزار تن ورق خرید می کنند مقایسه کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: در صورتی که هزینه های حمل و نقل، گمرکی و همچنین سود تاجر را محاسبه کنیم، در می یابیم که قیمت های محصولات صادراتی از بازار داخلی بیشتر خواهد شد. در صورتی که نرخ بازار داخلی ایران را با بازارهای داخلی کشور های دیگر مورد مقایسه قرار دهیم، به این مهم دست می یابیم که فولاد ایران از ارزان ترین فولاد های دنیا می باشد، حتی در صورتی که برای آن عوارض هم در نظر گیریم برای صنایع پایین دستی هم جزء ارزان ترین فولادها به حساب می آید. احرامیان با اشاره به لزوم صادرات عنوان کرد: در صورتی که بازار داخلی ما کشش لازم را داشته باشد، الویت ما تامین نیاز داخلی کشور است اما در شرایط حال بازار داخلی این ظرفیت را ندارد. دلیل اینکه صنایع پایین دستی را خوشایند نمی بینند این است که تنها عامل گرانی قیمت محصولات داخلی را صادرات می دانند. درحالی که از مشکلات اساسی در صنایع پایین دستی، رقابت پذیر نبودن آن در بازار است و همچنین باید مشکلات را در عوامل دیگر پیدا کنند.

 

برای عضویت در کانال تلگرام فولاد حامیران کلیک کنید
  • نوشته شده در تاریخ: 1396/06/15