مزیت های از دست رفته در رقابتی بودن صادرات فولاد

مهندس تقی ممتازان، معاون بازرگانی فولاد کاوه جنوب کیش، با اشاره به از دست رفتن مزایای رقابتی بودن صادرات فولاد ایران، عنوان کرد: یک نمونه از این مزیت ها، نیروی انسانی می باشد که در داخل کشور ارزان می باشد اما با این وجود کارایی چندانی ندارد. طبق امار بدست آمده، با وجود ارزان بودن نیروی انسانی در کشور، این نیروی دارای کارکرد مفید کمی می باشد. در نتیجه نیروی انسانی نمی تواند در تولید با کیفیت محصول کمک شایانی را انجام دهد.

وی در ادامه افزود: مورد دوم انرژی می باشد. انرژی در دو دهه گذشته دارای قیمت مناسبی بوده و همچنین نحوه توزیع آن در کشور بسیار مناسب  بوده است. این در شرایطی است که در 10 سال گذشته تلاش های بسیاری از سوی دولت برای گران کردن انرژی انجام شد و این تلاش ها به نتیجه انجامید که ماحصل آن بدهکاری بسیاری از کارخانه های بزرگ فولادی در بخش انرژی به خصوص برق و گاز می باشد. با توجه به این موضوع، انرژی از دیگر مزیت های از دست رفته در کشور می باشد.

مورد سوم، تکنولوژی می باشد. بیشتر تکنولوژی موجود در کشور وارداتی می باشد.در سال های ابتدایی که صنعت فولاد کشور فعالیت خود را باذوب آهن و همچنین گروه ملی صنعتی فولاد مبارکه اصفهان شروع کرد،تمام تکنولوژی های مورد استفاده آن ها وارداتی بوده است. پس از آن هم با راه اندازی شرکت های فولاد خوزستان و فولاد مبارکه همچنان از تکنولوژی وارداتی استفاده می کردند.البته این تکنولوژی های وارداتی درجه یک نمی باشد بطوری که پس از چندین دهه از عمر یک تکنولوژی که می گذشت، تازه وارد ایران می شد. این در شرایطی است که اکثر فولاد سازان اروپایی در تلاش برای تولید تکنولوژی جدید هستند . بعد از چندهین دهه و استفاده از تکنولوژی وارداتی، برخی از شرکت های فولادی سعی بر بومی سازی آن در کشور دارند، اگرچه در جهت بومی سازی جدیت های لازم وجود ندارد.

سه مورد یاد شده سبب می شود تا مزیت ها در کشور از دست رفته و همچنین صنعت فولاد کشور، برای کسب بازارهای بیشتر چندان ترغیب و تشویق نشود.

برای عضویت در کانال تلگرام فولاد حامیران کلیک کنید

  • نوشته شده در تاریخ: 1396/07/30