مشکلات زنجیره فولاد ایران

به گزارش شرکت فولاد حامیران در اخبار بازار فولاد، ایران با کسب رتبه سیزدهم در جهان یکی از کشورهای شناخته شده در زمینه تولید فولاد در آسیا و برخی کشورهای اروپایی است اما مشکلاتی نیز در زنجیره فولاد ایران وجود دارد که روند پیشرفت کشور را با کندی مواجه کرده است.

از مهم ترین مباحثی که میتوان به آن اشاره کرد، تأمین مواد اولیه است. در زنجیره تولید هر فولادی تأمین منابع اولیه در کوتاه ترین زمان، اهمیت بسیاری دارد و صنعت فولاد نیز به دلیل زنجیره ای بودن نیازمند رعایت این موضوع است. به طور کلی در تولید فولاد استفاده بهینه از ظرفیت تولید مفهومی کلیدی است که در آمریکا و اروپا حدود 76 درصد و در چین ضریب 80 درصد را تا سال 2020 هدف گذاری کرده اند. اما این ضریب در ایران حدود 67 درصد است که با در نظر گرفتن رتبه جهانی کشور، عددی غیر قابل قبول است.

یکی از مهم ترین دلایل ضریب پایین کشور ایران در این بخش جانمایی غلط واحدها در زنجیره فولاد است. البته عوامل دیگری نیز در این روند تأثیرگذار است از جمله مشکلات حمل و نقل و قطعی که همین امر موجب می شود تا هدف گذاری واحدهای تولیدی با مشکل مواجه شود. 

سیستم ضعیف حمل و نقل ریلی کشور در حوزه فولاد باعث می شود که کشور برای رسیدن به هدف خود زمان بیشتری نیاز داشته باشد. از سوی دیگر در روزهای گرم تابستان شاهد قطعی برق در تمامی استان های کشور بودیم که این امر نیز بی تأثیر در روند هدف گذاری واحدهای فولادسازی نیست و می تواند تمامی مراحل پیش روی آنها را متحول سازد. البته ایران برای رسیدن به اهداف بزرگ خود در تکمیل زنجیره فولاد، راه زیادی در پیش دارد که باید با برنامه ریزی و گام به گام به آن اهداف دست پیدا کند.

برای عضویت در کانال تلگرام فولاد حامیران کلیک کنید

  • نوشته شده در تاریخ: 1397/05/11