نقش آفرینی بورس کالا در بازار فولاد

به گزارش شرکت فولاد حامیران در تحلیل بازار فولاد ؛ بورس کالا بازار فولاد را شفاف تر می کند و نقش آفرینی موثری در مبادلات و حاکمیت عرضه و تقاضا در بازار دارد. عباس نگارستانی ، مدیر عامل مجتمع فولاد روهینا جنوب درباره وضعیت فعلی بازارآهن و فولاد کشور بیان کرد : با توجه با اخبار فولاد و آهن به این نتیجه میتوان رسید که در حال حاضر بازار آهن آلات و فولاد کشور به انسجام و سیاست گذاری نیاز دارد و علاوه بر این باید عرضه هماهنگ و مناسب و حتی کنترل و نظارت دقیق تری در اینباره صورت گیرد. از این رو انجمن فولاد به همراه بورس کالا می توانند در خصوص این موضوع نقش آفرینی بیشتری داشته باشند.
وی در ادامه افزود : باید تلاش جدی و واقعی در این زمینه صورت گیرد تا تصدی‌گری بخش دولتی بر بازار کمتر و جایگاه بخش خصوصی از جمله انجمن تولیدکنندگان فولاد به عنوان یک نهاد صنفی و بورس کالا به عنوان بازاری شفاف برای مبادلات ارتقا یابد.
نگارستانی با اشاره به سرمایه گذاری های بخش خصوصی در در ادامه بیان کرد : به دلیل اینکه هم اکنون سرمایه گذاری بخش خصوصی در جهت احداث راه اندازی کارخانجات تولیدکننده آهن و فولاد کشور بیشتر شده است ، ضرورت سیاست گذاری و حتی نظارت و کنترل بازار توسط این بخش جدی تر به نظر می رسد زیرا به طور یقین انجام این اقدامات باعث میشود سرمایه گذاران بخش خصوصی تشویق شوند و بیش از پیش برای فعالیت در این عرصه تلاش کنند.

عباس نگارستانی در خصوص کارکرد بورس کالا در نحوه تعیین قیمت ها اینگونه بیان کرد : بورس کالای کشور در شفاف سازی قیمت ها و کنترل عرضه ها نقش بسیار موثر و مفیدی را ایفا می کند. همانطور که مشهود است ، این بازار بر مبنای مکانیسم عرضه و تقاضا طراحی شده به طوری که برای تعیین قیمت محصولات فولاد آلیاژی نمودار مشخصی وجود دارد و میتواند در این راستا شفافیت بازار فولاد را دوبرابر کند. البته امر مهم در این بخش ، توجه بیشتر به نظر تولیدکننده است که میتواند به شفاف سازی بازار فولاد کمک بیشتری کند.

  • نوشته شده در تاریخ: 1396/12/03