نوسانات بازار و عرضه روزانه شمش

در آخر هفته از ماه مهر نرخ بیلت با کاهش 100 تومانی مواجه گردید. بسیاری از کارشناسان این حوزه دلیل این افت قیمت را رکود در بازار مقاطع و بلاتکلیفی نرخ آهن اسفنجی می دانند. با توجه به فرمول وزارت صنعت و معدن و تجارت باید نرخ آهن اسفنجی نصف قیمت شمش فولاد خوزستان در بورس باشد. در نتیجه قیمت آهن اسفنجی باید با کاهش مواجه می شد تا این کاهش قیمت سبب شود نرخ شمش حدود 1500 تا 1600 کاهش یابد. این در شرایطی است که اکثر کارخانجات ذوب میزان تولید خود را کاهش دادند که با توجه این این موضوع انتظار می رفت تا در هفته گذشته با کاهش قیمت ها مواجه شویم.

این در شرایطی است که نرخ شمش در هفته گذشته با نوساناتی همراه بود. در روز شنبه میانگین قیمت در سایز 150 میلیمتر 1880 تومان بوده است و سایز 125 آن 1850 تومان اعلام شد. قیمت شمش از روز یکشنبه بدلیل عدم عرضه مناسب با افزایش مواجه شد و نرخ آن به بالای 1930 توامن در سایز 150 میلیمتر رسید. این افزایش قیمت تا روز دوشنبه ادامه داشت تا جایی که در این روز فروشنده ها قیمت آن را بین 1950 تا 1980 اعلام کردند. طولی نکشید که با مقاومت بسیار و کم شدن میزان تقاضا، در روز چهارشنبه قیمت شمش کاهش یافت. بدلیل محدودیت میزان تقاضای شمش در بازار مقاطع، عرضه شمش روزانه می باشد که این وضعیت نشانگر شکنندگی بازار فولاد است.

با پایین آمدن میزان تقاضای مقاطع، میزان تولید شمش هم کاهش می یابد و کاهش میزان عرضه شمش موجب می شود قیمت مقاطع با افزایش مواجه شود.با افزایش نرخ مقاطع و افزایش تقاضای تولیدکنندگان مقاطع برای خرید شمش، نرخ بیلت بالا رفته و همزمان با عرضه شمش قیمت مقاطع کاهش می یابد. این چرخه قبلاً وجود نداشت. در برخی مواقع در مدت 6 ماه دیده میشد ولی از دو ماه قبل سیکل بازار به این شکل شده است .

برای عضویت در کانال تلگرام فولاد حامیران کلیک کنید.

 
  • نوشته شده در تاریخ: 1396/08/10