وضعیت جدید بازار فولاد در آلمان و چین

گزارشات اخیر نشان می دهد که به دلیل رونق و بهبود یافتن بازار فولاد در آلمان، تولیدات فولاد در این کشور سه ماه است که افزایش یافته. همچنین در ماه مارس درصد تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل  تولید 1.9 رشد داشت. این وضعیتدر حالی بود که در ژانویه و فوریه نیز به ترتیب 1.2 درصد و 2.6 درصد بهبود سالانه را تجربه کرده بود. بین ژانویه تا مارس نیز در این کشور 10 میلیون و 980 هزار تن فولاد تولید شد که 1.8 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش داشت. چین اعلام کرده قصد دارد شهر بزرگ و جدیدی بین پکن و تیانجین تاسیس نماید. این پروژه  منطقه اقتصادیی  جدید در درازمدت از مصرف داخلی فولاد در این کشور حمایت می کند و اخیرا نیز جو بازار این کشور را مثبت کرده است.

هفته گذشته نیز مقامات چینی در طی بیانیه ای اعلام کردند : در آینده ی نزدیک در استان هبی منطقه اقتصادی جدید شیونگان تشکیل خواهد شد. یک منطقه اقتصادی جدید مشابه شنزن و شانگهای خواهد بود و بین سه شهر اصلی پکن، شیازوانگ ( پایتخت هبی) و تیانجین (  یکی از بنادر اصلی چین) خواهد بود. وسعت این پروژه 2 هزار کیلومتر مربع خواهد بود.

ساخت این منطقه اقتصادی جدید بین 8 تا 10 سال آینده 10 تا 15 میلیون تن فولاد در سال مصرف خواهد کرد. این میزان نیاز سالانه حدود 2 درصد از کل مصرف فولاد چین در سال گذشته را در بر دارد. جالب اینجاست برآورد شده بود تقاضای فولاد امسال 1.9 درصد افت خواهد داشت. خرید فولاد برای این پروژه زودتر از 6 ماه دیگر آغاز نخواهد شد.

در آینده نزدیک تاثیر واقعی بر مصرف فولاد چین نمایان نمی شود ولی جو بازار در کل تحت تاثیر این خبر مثبت قرار گرفته است. البته چشم اندازهای مختلفی در مورد شکل گیری این منطقه اقتصادی نیز مطرح است. از آنجایی که چندین منطقه اقتصادی مشابه در چین وجود دارد فعالان بازار مطمئن نیستند دولت تا چه زمانی از این پروژه حمایت کند و این منطقه اقتصادی چطور موفق خواهد شد تا مسیرتوسعه خود را هموار سازد.

برای دریافت قیمت میلگرد ، قیمت تیر آهن ، قیمت نبشی و نادانی ، قیمت پروفیل ، قیمت ورق ، در کانال تلگرام ما عضو شوید. برای عضویت در کانال ⬅️ اینجا ️ را کلیک کنید.

 

  • نوشته شده در تاریخ: 1396/01/26