فولاد

به گزارش فولاد نیوز، ایران در نظر دارد تا سال ۲۰۲۵ میلادی  تولید فولاد خود را به ۵۵ میلون تن برساند و به ششمین تولیدکننده بزرگ فولاد در دنیا تبدیل شود. تا کنون بارها در مورد چالش های مهمی که پیش روی ایران برای رسیدن به این هدف وجود دارد صحبت شده است و در این مقاله بر آن شدیم تا در مورد نکات مثبت و مهم این هدف گذاری صحبت کنیم. در واقع مزایای این سیاست را مشخص کنیم و چگونگی تسریع در روند تحقق این هدف را تشریح کنیم.

مطالعات انجام شده توسط CRU نشان داده است ایران برای تحقق  هدف تولید ۵۵ میلیون تن فولاد تا سال ۲۰۲۵، سرمایه گذاری‌های زیادی انجام داده است.طی سال‌های اخیر با وجود مخالفت‌هایی که به دلیل سطح بالای آلایندگی صنعت فولاد و نیاز زیاد این صنعت به آب  با توسعه آن شده بود، کارخانه‌های فولاد سازی مختلفی در ایران راه‌اندازی شد. ولی با وجود تمامی این سرمایه گذاری‌ها تولید در ایران معادل نیمی از تولیدی است که برای سال ۲۰۲۵ میلادی هدف‌گذاری شده است. از طرف دیگر ایران برای توسعه زیر ساخت‌های صنعتی خود نیاز به فولاد و فراورده های فولادی دارد و توسعه توان تولید فولاد ایران به کشور کمک می کند تا با سرعت بیشتری در مسیر رشد صنعتی حرکت کند. بنابراین حتی اگر توسعه صنعت فولاد تنها با هدف تامین نیاز داخلی باشد بازهم نمی توان  از اهمیت آن غفلت کرد. البته تحقق این هدف مستلزم رشد همسوی صنایع پایین دستی با صنعت فولاد است.

  به نظر می‌رسد در این تلاش پیگیر فعالان صنعت فولاد یک حلقه مفقوده باقی مانده است. حلقه ای که می تواند در نتیجه این تلاش‌ها تاثیر گذار باشد و حتی زمینه را برای ضعف در نتیجه گیری در این صنعت فراهم کند.

این حلقه مفقوده اینجاست که صنعت فولاد ایران برای اینکه بتواند با حداکثر پتانسیل خود رشد کند  باید کدام فراورده فولادی را تولید کند؟ صنعت فولاد به منظور حداکثر کردن ارزش افزوده خود باید تولید کدام فراورده فولادی را در اولویت قرار دهد و کدام فراورده را در انتهای فهرست تولید جای دهد؟ نکته دیگر این است که آیا ایران می تواند حداکثر درآمد صادراتی خود را از فروش محصولاتش در بازارهای خاورمیانه و آسیا بدست آورد یا اینکه باید بازارهای هدف دیگر را هم مد نظر قرار دهد؟

 

قیمت پایین سنگ آهن، فرصتی طلایی برای ایران

قیمت پایین سنگ آهن در دنیا و انتظار تداوم این وضعیت تا ۵ سال آینده یکی از مهمترین فرصت‌هایی است که در اختیار صنعت فولاد ایران قرار گرفته است. ایران می تواند با وارد کردن سنگ آهن ارزان قیمت هزینه  تولید خود را کاهش دهد و از این طریق زمینه را برای بیشتر شدن سودآوری صنعتی خود فراهم کند.از طرف دیگر با کاهش هزینه تولید، سرمایه بیشتری می تواند صرف توسعه دیگر بخش‌های صنعت شود و رسیدن به هدف تولید ۵۵ میلیون تن سریع تر شود.

طی ۱۵ سال اخیر قیمت سنگ آهن در دنیا روند کاهشی داشته است. در سال ۲۰۱۲ قیمت هر تن سنگ آهن در دنیا برابر با ۱۷۰ دلار امریکا بود ولی در انتهای سال ۲۰۱۵ هر تن سنگ آهن با قیمت ۳۸ دلار مبادله شد. حتی با وجود رشد نسبی قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۶ بازهم  متوسط قیمت هر تن سنگ آهن در بازار جهانی در سال گذشته بیش از ۵۵ دلار نبود و پیش بینی ها از کاهش قیمت در سال جاری حکایت دارد. مراکز مطالعاتی  انتظار دارند در سال ۲۰۱۷  قیمت هر تن سنگ آهن در بازار به ۴۰ دلار تقلیل یابد حال سوال اینجاست که دلیل افت قیمت سنگ آهن در بازار جهانی چیست؟

بررسی ها نشان می دهد عرضه ۲۳۷ میلیون تن سنگ آهن ارزان قیمت طی پنج سال آینده اصلی ترین عامل افت قیمت این محصول صنعتی است. شرکتهای بزرگ معدنی از Samarco,Vale,Roy hill,RioTinto ,BHP Billiton با استفاده از اخرین تکنولوژیها توانستند هزینه استخراج و تولید سنگ آهن را تقلیل دهند و طی ۵ سال بعد حجم بالایی از سنگ آهن ارزان را روانه بازار خواهند کرد. بنابراین حداقل تا انتهای این بازه زمانی نمی‌توان انتظار رشد قیمت سنگ آهن را داشت و این تقریبا همان دوره‌ای است که ایران برای توسعه صنعت فولاد نیاز دارد.

از طرف دیگر ظهور چین در بازار فولاد دنیا هم عامل ایجاد تغییرات زیادی در معادلات بازار بود. طی ۱۵ سال گذشته ما شاهد ظهور صنعت فولاد چین در دنیا بودیم. این کشور که در سال ۲۰۰۰ تنها ۱۰۰ میلیون تن فولاد تولید می کرد هم اکنون بالغ بر ۸۵۰ میلیون تن فولاد را  به بازار عرضه می کند. افزایش ظرفیت تولید فولاد در دنیا طی سالهای اخیر  زمینه را برای کم شدن قیمت این محصول در بازار جهانی فراهم کرد. فولاد تولید امریکا و آلمان و چین و دیگر کشورهای آسیایی که در سال ۲۰۰۸ میلادی با قیمت بین ۱۰۰۰ تا ۷۰۰ دلار به ازای هر تن معامله می شد هم‌اکنون با قیمتی بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ دلار به مصرف‌کنندگان عرضه می شود و اگر وضعیت کنونی در بازار ادامه داشته باشد حتی انتظار کاهش بیشتر هم وجود دارد.

حال ایران در یک فضای دو پهلو قرار دارد. از یک طرف هزینه تولید کاهش یافته و فرصت خوبی برای رشد  صنعت در ایران است و از یک طرف دیگر قیمت فولاد تنزل یافته که زمینه را برای کاهش سودآوری فعالیت در این صنعت فراهم کرده است. 

 

به کانال تلگرام حامیران بپیوندید

  • نوشته شده در تاریخ: 1395/11/17