کاهش واردات فولاد به امریکا

​در ماه های گذشته، دولت آمریکا در راستای حمایت از فولاد سازان داخلی خود، در صدد آن برآمد که واردات فولاد را بشدت کاهش دهد. به دلیل همین موضوع تعرفه های وارداتی فولاد را افزایش داد. لازم به ذکر است که این افزایش ها در مدت کوتاهی نتایجی چون افزایش تولید فولاد آمریکا را در پی دارد اما در مدت طولانی موجب تحمیل شدن هزینه های زیادی به اقتصاد این کشور می شود. گفتنی است که تحمیل هزینه ها می تواند به اقتصاد کل دنیا نیز تحمیل شود.

از انجایی که دونالد ترامپ با واردات فولاد مخالفت شدید دارد، راه را بر واردکنندگان فولاد بسیار دشوار کرده است. به دنبال کاهش واردات فولاد، قیمت فولاد افزایش پیدا خواهد که این امر موجب نا رضایتی مصرف کننده ها خواهد شد. همچنین با اجرا شدن این طرح پیش بینی میشود که حجم تولیدات نیز در امریکا کاهش یابد و در کنار کاهش حجم تولید، فرصت های شغلی و نیاز به نیرو کار نیز از بین می رود. کمبود اشتغال، کاهش تولید، افزایش قیمت فولاد و کاهش واردات و کمبود فولاد در داخل کشور باعث بروز آسیب های جدی در اقتصاد امریکا خواهد شد. در حال حاضر دیگر صادرکنندگان فولاد به این افزایش تعرفه های واردات فولاد چینی اعتراض نمی کنند! دلیل این امر بسیار روشن است! با کاهش واردات فولاد از سوی چین، عرضه ی فولاد کمتر می شود و وقتی که عرضه کنندگان فولاد کم بشوند، مابقی عرضه کنندگان می توانند هر قیمتی که میخواهد اعلام کنند. هم دستشان برای قیمت دهی باز است و هم قیمت ها در امریکا افزایش پیدا کرده که این مورد باعث می شود تا سود حاصل از صادرات فولاد به امریکا نیز افزایش یابد.

بدون شک زمانی که واردات محدود شود، تولید کنندگان داخلی فضای بیشتری برای کار و تولید دارند ولی باید در نظر گرفت که هزینه های اقتصادی ناشی از این سیاست نادرست اقتصادی قابل جبران است یا خیر. حمایت بیش از حد از اقتصاد داخلی سیاستی است که در سالهای اخیر نتایج بدی برای کشورها داشته است و زمینه را برای کاهش نرخ رشد اقتصادی و کاهش حجم تجارت و در نهایت افزایش تورم فراهم کرده است. تصور کنید اقتصاد امریکا که به تازگی از بحران خارج شده است با شوک دیگری روبرو شود. این شوک می تواند زیرساختهای تازه اصلاح شده اقتصار امریکا را تخریب کند و دوباره بحران مالی تازه ای در کشور ایجاد کند.

برخی از محصولات فروش شرکت حامیران: فولاد سردکار - فولاد گرمکار - فولاد تندبر - فولاد پلاستیک - فولاد خشکه هوایی - فولاد بهلر - فولاد SPK - فولاد MO 40 - فولاد VCN 150 - فولاد 44 33 - ورق CK 45

 

  • نوشته شده در تاریخ: 1396/04/31