به گزارش فولاد حامیران در تحلیل بازار فولاد، طی ماه های اخیر قیمت گذاری دستوری در بازار فولاد موجب ایجاد التهابات چشمگیری در این بخش شد. خواجه نصیری، فعال بازار سرمایه با اشاره به آزاد شدن سقف رقابت در بورس کالا گفت: با این بخشنامه جدید، احتمال دارد که طی هفته های آینده شاهد اصلاح قیمت گذاری دستوری در بازار فولاد باشیم و این موضوع می تواند اثر مثبت بر دیگر بازارها نیز داشته باشد.

وی در ادامه افزود: گذر زمان نشان می دهد که اقتصاد با دستور و بخشنامه به ثبات نخواهد رسید. قیمت گذاری دستوری همانطور که قابل مشاهده است، بر بازار لطمه وارد کرده است و دولت پس از ماه ها التهاب به این نتیجه رسیده که مهم ترین راه برای مهار نقدینگی و جهت دادن آن به سمت تولید، بورس کالا است.

خواجه نصیری در ادامه بیان کرد: تورم شدیدی در کشور اتفاق افتاده و نرخ دلار رشد بیش از 100 درصدی داشته است؛ همین امر نشان می دهد که نمیتوان اقتصاد را به صورت دستوری کنترل کرد. در حال حاضر شرکت های فولادی و پتروشیمی جزء شرکت های بزرگ بشمار می روند اما با قیمت گذاری دستوری نتوانسته اند که خود را با اقتصاد تطبیق دهند. به همین دلیل از شتاب بورس کاسته شده و حتی طی روزهای اخیر بازار سهام با نوسان منفی همراه بوده است. 

وی در ادامه با اشاره به قیمت گذاری دستوری محصولات در بورس بیان کرد: قیمت گذاری بدون توجه به نوسانات ارز توسط دولت، مدت زیادی ادامه نخواهد یافت و بار دیگر سیاست های دستوری با شکست مواجه خواهد شد. کشورهای بزرگ دنیا، به صنایع ارزآور خود توجه زیادی دارند  و همیشه برای آنها برنامه های منسجم تنظیم می کنند. ایران هم برای رشد و توسعه حوزه فولاد باید همین روش را در پیش بگیرد. تورم در بازار اتفاق افتاده و این غیرقابل برگشت است؛ از این رو دولت برای حمایت از مصرف کننده نهایی فروش فولاد را بر مبنای دلار 4200 تومانی تعیین کرد اما واضح است که در این میان دلالان اجازه نمی دهند که فولاد با این قیمت به دست مصرف کننده نهایی برسد؛ بنابراین با واقعی شدن قیمت ها وضعیت بازار فولاد هم متعادل خواهد شد.

برای عضویت در کانال تلگرام فولاد حامیران کلیک کنید