خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

آلیاژهای مس 

آلیاژهای بسیار گوناگونی از مس وجود دارد که یکی از پرمصرف‌ترین نوع آن آلیاژ برنج است، برنج را می‌توان آلیاژی از مس و روی معرفی کرد که بنابر نسبت مس و روی خواص مکانیکی و الکتریکی در آن قابل تغییر است.
مهم‌ترین ویژگی برنج قدرت بالا، گرما و هدایت الکتریکی و مهم‌ترین استفاده آن در برنامه‌های کاربردی مانند کلید اصلی، سیم، زیپ، رادیاتور و غیره می‌باشد.

خواص اصلی برنج  

1.    مقاومت خوردگی خوب 
2.    قابلیت لحیم شدن به وسیله آلیاژهای سرب و قلع 
3.    قابلیت شکل پذیری سرد به طور مثال تراشکاری و خمکاری برای برنج α 
4.    قابلیت شکل پذیری گرم برای برنج β 
5.    قابلیت ماشین کاری به ویژه وقتی حاوی حداقل %1.5 سرب باشد
6.    قابلیت آب نیکل کاری و آب کروم کاری 

انواع آلیاژهای برنج 

برنج به سه گروه تقسیم می گردد که عبارتند از: 

1 . برنج α (آلفا): بیش از %61 مس و کمتر از %39 روی دارد، ترکیبی ایده آل برای شکل پذیری کشش سرد است، درساخت اتصال دهنده ها مثل پیچ ها کاربرد دارد. 

2. برنج α+β (آلفا بعلاوه بتا ): آلیاژهایی که 54 تا 61 درصد مس دارند و در دمای معمولی از مخلوط بلورهای آلفا و بتا تشکیل شده اند. برنج آلفا بتا دارای سختی و مقاومت بالایی بوده و نسبت به آلفا از شکل پذیری سرد کم تری برخوردار است.

3. برنج β: برنج بتا خاصیت چکش خواری ندارد لذا کاربرد صنعتی چندانی ندارد اما برنج آلفا خاصیت چکش خواری خوبی داشته و کاربرد صنعتی وسیع تری دارد. همچنین بتا از سختی و مقاومت بالایی در برابر گرما و فشار برخوردار است.

عناصر آلیاژی در برنج: 

آلومینیوم: آلیاژ مس حاوی 2% آلومینیم، 22% روی و 76 % مس است. نام دیگر آن برنج آلومینیوم است، آلومینیوم استحکام مکانیکی، مقاومت خوردگی، مقاومت خوردگی داغ و اکسیداسیون را زیاد می کند، تبخیر فلز روی را به هنگام ذوب کاهش می دهد. کاربرد آن در ساخت لوله های کندانسوز است. 

منگنزاستحکام مکانیکی و چکش خواری را زیاد می کند به عنوان عامل اکسیژن زدا هنگام ذوب سازی به کار می رود. برنج مارین (marine) حاوی 58 تا 60 درصد مس، یک درصد منگنز و یک درصد آهن و حداکثر 0.5 درصد قلع و آنتیموآن و یک درصد آلومینیم و بقیه روی است.

آهن: استحکام مکانیکی و چکشخواری را زیاد میکند. 

قلع: استحکام مکانیکی و مقاومت خوردگی را زیاد می کند، برنج مفرغ (برنج آدمیرالتی) که حاوی یک درصد قلع، 29 درصد فلز روی و 70 درصد مس می باشد نام دیگر آن برنج ناوال است که در صنعت دریایی کاربرد دارد. مثال دیگر برنج صورتی (متوسط قرمز) است که شامل 2 تا 3 درصد قلع، 7 تا 10 درصد سرب، 8 تا 15 درصد روی و بقیه مس می شود. همچنین یک مثال دیگر، برنج 5-5-5 یا برنج یونیور سال شامل 5 درصد روی، 5 درصد سرب، 5 درصد قلع و بقیه مس می شود.

سرب: مقادیر بیش از 0.01 درصد آن در برنج نامحلول است و تا 0.5 درصد آن، قابلیت ماشین کاری برنج را کاهش می دهد.

نقره: فقط در لحیم نقره افزوده می گردد همچنین به دلیل نقطه ذوب پایین در ساختن فیوزها به کار می رود.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 4 رای

نظرات کاربران

بازگشت