خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

آلیاژهای مس – روی (برنج):
خواص اصلی 
خواص اصلی برنج عبارت است از : 
1.    مقاومت خوردگی خوب . 
2.    قابلیت لحیم شدن بوسیله آلیاژهای سرب و قلع .
3.    قابلیت شکلپذیری سرد بطور مثال تراشکاری و خمکاری برای برنج α .
4.    قابلیت شکلپذیری گرم برای برنج β .
5.    قابلیت ماشینکاری بویژه وقتی حاوی حداقل %1.5 سرب باشد .
6.    قابلیت آب نیکل کاری و آب کروم کاری .
انواع : 
برنج به دو گروه تقسیم می گردد که عبارتند از : 
1 . برنج α (آلفا) : بیش از %61 مس و کمتر از %39 روی دارد . قابلیت شکلپذیری سرد خوبی دارد . در بالای 500 درجه سانتیگراد آنها ضعیف می شود . 
2. برنج α+β (آلفا بعلاوه بتا ): آلیاژهایی که 54 تا 61 درصد مس دارند و در دمای معمولی از مخلوط بلورهای آلفا و بتا تشکیل شده اند .
برنج بتا خاصیت چکشخواری ندارد لذا کاربر صنعتی چندانی ندارد اما برنج آلفا خاصیت چکشخواری خوبی دارد لذا کاربرد صنعتی وسیع تری دارد .
عناصر آلیاژی در برنج : 
آلومینیم :
آلیاژ مس حاوی 2% آلومینیم ، 22% روی و 76 % مس است . نام دیگر آن برنج آلومینیم است . آلومینیم استحکام مکانیکی را زیاد می کند . مقاومت خوردگی و مقاومت خوردگی داغ و اکسیداسیون را زیاد می کند . آلومینیم تبخیر فلز روی را بهنگام ذوب کاهش می دهد . کاربرد آن در ساخت لوله های کندانسوز است . 
منگنز : 
استحکام مکانیکی و چکشخواری را زیاد می کند بعنوان عامل اکسیژن زدا هنگام ذوب سازی بکار می رود . برنج مارین (marine)  حاوی 58 تا 60 درصد مس ، یک درصد منگنز و یک درصد آهن و حداکثر 0.5 درصد قلع و آنتیموآن و یک درصد آلومینیم و بقیه روی است .
آهن : 
استحکام مکانیکی و چکشخواری را زیاد می کند . 
قلع : 
استحکام مکانیکی و مقاومت خوردگی را زیاد می کند مفرغ (برنج آدمیرالتی) که حاوی یک درصد قلع ، 29 درصد فلز روی و 70 درصد مس می باشد نام دیگر آن برنج ناوال است که در صنعت دریایی کاربرد دارد . مثال دیگر ، برنج صورتی (متوسط قرمز) شامل 2 تا 3 درصد قلع ، 7 تا 10 درصد سرب ، 8 تا 15 درصد روی و بقیه مس می شود . همچنین یک مثال دیگر ، برنج 5-5-5 یا برنج یونیور سال شامل 5 درصد روی ، 5 درصد سرب ، 5 درصد قلع و بقیه مس می شود . 
سرب : مقادیر بیش از 0.01 درصد آن در برنج نامحلول است و تا 0.5 درصد آن ، قابلیت ماشینکاری برنج را کاهش می دهد .
نقره : فقط در لحیم نقره افزوده می گردد . همچنین در ساختن فیوزها بکار می رود زیرا نقطه ذوب کمی دارد .

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

نظرات کاربران

بازگشت