خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

آندایز چیست:
آندایز یک روش پوشش دهی الکترو شیمیایی می باشد.اکثر فلزات به اکسید شدن تمایل دارند و روی آن‌ها لایهٔ نسبتاً پایداری از اکسید، تشکیل می‌شود. در شرایط معینی این لایهٔ اکسید محافظت کننده است و از خوردگی سطح فلز جلوگیری می‌کند. در عمل، با استفاده از این خاصیت، لایهٔ اکسیدی یا هیدروکسیدی موجود بر روی فلزات را تقویت می‌کنند یا باعث ایجاد این لایه می‌شوند. به این نوع عملیات سطحی، ایجاد پوشش‌های تبدیلی یا اکسیدی می‌گویند. به دو طریق می‌توان این لایهٔ اکسیدی را بر روی فلزات ایجاد نمود:
          1. روش شیمیایی: بر اثر جذب فلز یا اکسید فلزی روی سطح که باعث ایجاد یک لایهٔ پایدار می‌شود. مانند: کروماته کردن.
          2. روش آندی یا الکتروشیمیایی: در این روش، اکسید فلز در شرایط کنترل شده تشکیل شده و کاملاً متراکم می‌باشد یا بر اثر عملیات بعدی متراکم و غیرقابل‌نفوذ خواهد شد. مانند: آندایزینگ آلومینیم.
آندایز آلومینیوم :
ورق آلومینیوم از جمله فلزات دارای اکسید سخت میباشد. به این مفهوم که اکسید آلومینیوم دارای مقاومت فیزیکی بالاتر از آلومینیوم در برابر خش خوردگی و مقاومت شیمیایی بهتری در برابر خوردگی میباشد. به همین دلیل به جهت بالا بردن مقاومت فیزیکی و شیمیایی ورق آلومینیوم اقدام به آندایز آن مینماییم.
آلومینیوم در شرایط معمولی نیز اکسیدی می شود بطوری که در مجاورت هوا و بطور معمول لایه ای از اکسید به صورت غیرمتخلخل بر روی سطوح قطعات آلومینیومی تشکیل می گردد که وظیفه حفاظت از سطح فلز را در محیط برعهده دارد، اما برتری و مزیت اکسید ایجاد شده در روش آندایزینگ نسبت به شرایط طبیعی مقاومت بیشتر آن در مقابل خوردگی است. در این روش از مقاومت زیاد لایه پوششی آلومینیم اکسید Al2O3 در مقابل خوردگی که بلافاصله بر روی سطح آلومینیوم تازه بریده شده تشکیل می‌گردد، استفاده می‌شود. این لایه عامل مقاومت در برابر خوردگی طبیعی این فلز است. این لایه که به طور طبیعی تشکیل می شود، بسیار نازک، چسبنده و محافظ است. آنادایز کردن در واقع یک نوع ضخیم کردن لایه اکسیدی به ضخامت تا چندین هزار برابر ضخامت لایه اکسید طبیعی است. نتیجه عمل، لایه‌ای است سخت با ضخامت حدود ۵/۲۵ میکرون بر تمام سطح آلومینیوم که علاوه بر مقاومت به خوردگی در مقابل سایش نیز استحکام کافی دارد.
زمانی که مقاومت آلومینیوم برای انجام کار مورد نظر کم باشد برای افزایش مقاومت آن عمل آندایز را روی آن اعمال میکنیم. عمل آندایزینگ به عملی اطلاق میشود که در آن یک لایه نازک اکسیدی بر روی قطعات آلومینیوم شکل میگیرد که باعث افزایش مقاومت فلز در برابر خوردگی میشود. در این روش ضخامت لایه اکسیدی افزایش پیدا کرده و به ۱۰ تا ۲۰ میکرون و یا بیشتر میرسد.
مکانیزم کلی عمل بدین صورت است که جریان مستقیم برق از مایع الکترولیت مناسبی می گذرد که در آن آلومینیوم آند بوده و فلز مناسب دیگری کاتد می باشد. در این صورت بر سطح آلومینیوم لایه نازکی از اکسید ایجاد می گردد که ضخامت آن به عوامل گوناگونی بستگی دارد.
اگر مقاومت به خوردگی، مقاومت به سایش و سختی بیشتر یا خواص الکتریکی و حرارتی ویژه ای از لایه ی اکسیدی آلومینیوم مورد انتظار باشد، باید ضخامت آن را افزایش داد. به فرایندی که در آن ضخامت بیشتری از لایه ی اکسیدی (بیشتر از 25 میکرون) بر روی آلومینیوم تشکیل می شود، آندایزینگ سخت یا هارد آندایز گفته می شود. آندایزینگ سخت در الکترولیت های ویژه و شرایط خاصی از آندایزینگ از جمله دماهای کم (10- تا 10+ درجه سانتیگراد) و چگالی جریان های زیاد انجام می شود. 
معمولاً مراحل انجام فرايند آندايزينگ آلومینیوم به صورت زير است:
          *پرداخت کاری مکانیکی
          *چربی زدایی و تميز کردن با حلال ها و مواد قلیایی
          *دوده زدایی در اسید نیتریک
          *براق کردن یا صیقل کاری الکتروشیمیای
          *آندایزینگ
          *رنگ کردن
          *آب بندی
          *خشک کردن قطعه کار
مزایای آندایز سطوح آلومینیومی:
          1 – افزایش مقاومت در مقابل خوردگی
          2 – افزایش قدرت چسبندگی رنگ‌ ها
          3 – به عنوان یکی از مراحل آبکاری
          4 – ایجاد نمای ظاهری مناسب جهت دکوراسیون و تزئینات
          5 – افزایش مقاومت سایشی
 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 3 از 5 - 2 رای

نظرات کاربران

بازگشت