خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

قیمت ابزارهای برش

فولاد در زندگی روزمره‌ی ما کاربرد زیادی دارد ولی  معمولا توجهی به آن نمی‌کنیم. ابزارهای برش قادرند فولادها را برای کاربردهای مختلف در زندگی برش بزنند و شکل بدهند. سعی کنید زمان‌هایی که غرق زندگی روزمره هستید، برای مثال درحال آشپزی کردن، به اطراف خودتان نگاهی بیندازید و فولاد را در اشکال مختلف مشاهده کنید تا به اهمیت ابزار برش پی ببرید. نکته‌ی مهم در برش فولاد این است که ابزار برش مناسب فلز موردنظر را انتخاب کنیم. سختی، مقاومت، کارایی در درجه حرارت بالا، مقاومت در برابر اثرات شیمیایی و ساییدگی، قابلیت انتقال حرارت، ضریب اصطکاک و هزینه‌ی تولید، فاکتورهای مهمی هستند که در انتخاب ابزار برش باید به آن توجه کنیم.

انواع ابزار برش

از انواع مختلف ابزارهای برش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
فولادهای تندبر: فولاد تندبر که معروف به HSS هستند، در دسته‌ی فولادهای ابزاری قرار دارند. این دسته از فولادها برای برشکاری‌های مربوط به رنده‌های برش استفاده می‌شود.
آلیاژهای ریختنی کبالت: این دسته از آلیاژها شامل 2 الی 4 درصد کربن، 14 تا 20% تنگستن، 25 الی 34% کروم و مابقی کبالت هستند. این دسته از آلیاژها به دلیل آنکه در درجه‌های حرارتی بالا از سختی زیادی برخور دار هستند و  بیشترین مقاومت را نسبت به سایش و خوردگی دارند، از دیرباز تا کنون یکی از بهترین موادها برای ساخت ابزار براده برداری بوده‌اند.
کاربایدها: اصطلاحی که به ترکیب شیمیایی فلز و کربن مربوط می شود، کارباید نام دارد که به سه دسته‌ی سمانته، ریزدانه و پوششی تقسیم می‌گردد.
سرامیک‌ها و سرمت‌ها: این دسته از ابزارها بیشترین تغیرات را در سال‌های اخیر داشته‌است. اما نکته جالبی که در آنها وجود دارد، قیمت آنهاست. قیمت این ابزارها هرچند که بسیار بالا می‌باشد اما در مقایسه با ابزارهای الماسه‌ای قیمت کمتری دارند. لازم به ذکر است که سرامیک ها بسیار سبک و شکننده هستند. همچنین سرعت برشکاری آنها نیز 3 الی 4 برابر بیشتر از ابزارهای کاربایدها می‌باشد.
CBN (نیترید بور مکعبی): پس از الماس‌ها سخت‌ترین ماده‌ای که شناخته شده‌است، بورازون می‌باشد. مهم‌ترین ویژگی‌های آنها خنثی بودن از لحاظ شیمیایی و مقاومت حرارتی بیشتر از الماس‌ها می‌باشد.  توصیه می‌شود این دسته از فولادها در ابزار براده‌برداری برای خشن کاری – ابزارهای سختکاری شده – چدن‌های سخت و چائیده به روش متالوژی پودر، پلاستیک و گرافیت استفاده شود. گفتنی است که این دسته از ابزارها قابلیت آن را دارند که بدون استفاده از سیال‌های خنک کننده استفاده شوند؛ اما اگر با این خنک کننده‌ها همراه شود باعث بوجود آمدن نتایج بهتری می‌شود.
الماس‌ها: سخت‌ترین ماده‌ای که در جهان شناخته شده‌است که میانگین سختی آن حدودا 5 برابر کاربایدهای سمانته است، الماس‌ها هستند. از ویژگی‌های آن می‌توان به سختی بسیار بالا، مقاومت عالی در برابر سایش، قابلیت هدایت حرارتی و انبساط حرارتی بسیار کم اشاره کرد، که باعث شده تا علاوه بر پیدا کردن شباهت ابعادی بسیار عالی، تضمین کننده حصول اندازه‌های دقیق و یکنواخت در قطعه کار و بالا رفتن صافی در سطح نیز بشود. با وجو این تفاسیر، استفاده کردن در ماشین کاری‌های آلیاژی آهنی و چدنی توسط ابزار های الماس توصیه نمی شود.

خرید ابزارهای برش از شرکت فولاد حامیران

برای خرید ابزار برش یا استفاده از خدمات برش شرکت فولاد حامیران، درصورت تمایل با همکاران ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

نظرات کاربران

بازگشت