خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

اثرات کرونا بر صنعت فولاد در سطح جهانی :

شیوع ویروس کرونا بر روی تولیدات فولادسازان نیز اثر منفی داشته است. این موضوع نه تنها در ایران بلکه درسطح جهانی نیز بر روی بازار فولاد موثر بوده است و بدهی بانکی شرکت های فولادسازی در سطح جهانی رو به افزایش می باشد.
یکی از شرکت های بزرگ آمریکا به نام U. S. Steel بیان کرده است که کسب و کار صنعت فولاد در آمریکا در معرض بحران های مالی قابل توجهی قرار دارد. زیرا قبل از کسر هزینه های سربار تولید، نزدیک به صد میلیون دلار در زیان هستیم.
لازم به ذکر است رئیس جمهور وقت آمریکا در شعارهای انتخاباتی خود به مردم آمریکا وعده داده بود که برای ایجاد رونق در صنعت فولادسازی آمریکا برنامه های اجرایی و موثری را خواهد داشت. اما با وجود شیوع ویروس کرونا نه تنها رونقی در صنعت فولاد آمریکا ایجاد نشد بلکه در وضعیت زیان مالی نیز قرار دارد.
از طرف دیگر کاهش تولید خودورسازان آمریکایی باعث کاهش مصرف فولاد شده است. این کاهش مصرف باتوجه به اینکه خودروسازان آمریکایی یکی از تقاضاکنندگان اصلی فولاد بودند سبب زیان بارشدن صنعت فولاد آمریکا شده است.
نکته قابل تامل این است که باتوجه به عوارضی که بر واردات فولاد در آمریکا وضع می شود، در برخی از موارد قیمت تمام شده فولاد وارداتی کمتر از فولاد تولید شده در آمریکا می باشد.
یکی از اقدامات در عرصه ملی اتحاد فولاد سازان  می باشد. به این معنا که شرکت های فولادی یک پارچه شوند و در هم ادغام شوند. در این صورت اهداف و استراتژی ها یکپارچه شده و میتوانند در جهت کاهش قیمت تمام شده فولاد بسیار موثر اقدام کنند. این طرح برای فولاد سازان کشور آلمان نیز مطرح گردید و شرکت U. S. Steel آمریکا نیز اعلام کرده شرایط خرید سایر کارخانه های آمریکایی را دارا می باشد.
نکته قابل توجه این است که با وجود بحران کرونا شرکت های کوچک و متوسط بیشتر در معرض آسیب قرار دارند. مسئله ادغام کارخانه های فولاد باید با سازکاری مطرح شود که منافع جمعی برای صنایع فولادی کوچک و متوسط را شامل شود و در صورتی که این ادغام بین چندین کارخانه فولاد انجام شود بهتر از زمانی است که بین دو کارخانه فولاد تحقق یابد.

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

نظرات کاربران

بازگشت