نقدینگی جزء مواردی بشمار می رود که در بازارها تبدیل به یک غول بزرگ شده است. به گزارش فولاد حامیران در اخبار بازار فولاد، کارشناسان اقتصادی یکی از مهم ترین دلایل نابسامانی های اخیر در بازار که به شاخص های اقتصاد کلان هم رسیده را نقدینگی اعلام کردند که این حجم بالا از نقدینگی در بازار فولاد نیز مشهود است.

ورود سرمایه های غیر مصرفی در این صنعت موجب ایجاد التهابات چشمگیری شده است بطوری که طی هفته های اخیر شاهد تغییر قیمت فولادهای آلیاژی از جمله افزایش قیمت فولاد قالب پلاستیک، قیمت فولاد hss، قیمت فولاد خشکه هوایی و دیگر محصولات آلیاژی بودیم. 

بسیاری از کارشناسان دلایل این افزایش قیمت ها را شروع مجدد تحریم ها از سوی آمریکا می دانند اما باید به نکات دیگری نیز که ئر این امر اثرگذار است، توجه داشت. ورود سرمایه های غیر مصرفی در بازار فولاد از جمله مواردی است که باعث ایجاد تشنج در این حوزه شده است زیرا سرمایه داران به عنوان دلال و سوداگر وارد بازار می شوند؛ از این رو با خرید محصولات با تناژ بالا و انبار کردن آنها موجب کاهش عرضه در بازار شده و همین امر بر روی قیمت های اعلامی از سوی تولیدکنندگان تأثیر می گذارد.

اگرچه ورود سرمایه های غیر مصرفی در تمامی بازارها مشاهده می شود اما در صنعت فولاد این امر موجب آشفتگی مصرف کنندگان می گردد زیرا صنعت فولاد پایه و اساس صنایع دیگر بشمار می آید. از این رو تغییر و نوسان در این بخش بر دیگر بازارها نیز تأثیر می گذارد و می تواند موجب آشفتگی در تمام سطح بازارهای اقتصادی شود. 

بسیاری از کارشناسان حوزه فولاد بر این باورند که افزایش نقدینگی در این بازار غیرقابل کنترل است زیرا نمی توان به راحتی اشخاص مصرفی و غیر مصرفی را از هم تشخیص داد. با این حال باید منتظر نتیجه نظارت های جدید دولت بر این حوزه باشیم.

برای عضویت در کانال تلگرام فولاد حامیران کلیک کنید