خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

نقش فولاد در خرید و فروش مسکن در ایران با نابسامانی های عمیقی روبه رو می باشد. افزایش قیمت مسکن در تمامی مناطق حاکی از آن است که در کوتاه ترین زمان ممکن رشد صعودی نرخ مسکن اتفاق افتاده است.

مسکن:

در بررسی عوامل افزایش قیمت مسکن، محصولات فولادی که در ساختمان ها به کار می رود، یکی از عوامل تاثیرگذار شناخته شده اند. اما اینکه چه سهمی از این افزایش نرخ در مسکن به سمت بازار فولاد می باشد را در ادامه به آن خواهیم پرداخت.
به اعتقاد تحلیل گران صنعتی، سهم تاثیرگذاری قیمت محصولات فولادی در افزایش قیمت مسکن قابل توجه نمی باشد. به بیان دیگر می توان گفت سرمنشاای که بر روی افزایش قیمت مسکن تاثیرگذار بوده است، بر روی قیمت فولاد نیز موثر بوده که هر دو مورد ذکر شده از اقتصاد نابسامان داخلی سرچشمه می گیرد.
اما آنچه در واقع مشاهده می شود این است که رشد قیمت مسکن به مراتب بالاتر از رشد قیمت محصولات فولادی بوده است. یک از علت های این موضوع این است که امنیت سرمایه گذاری درحوزه مسکن به مراتب بیشتر از سایر حوزه های سرمایه گذاری می باشد و همین موضوع سبب حجوم نقدینگی به سمت این بازار شده است.
بررسی اثر قیمت فولاد بر قیمت تمام شده مسکن کار دشواری نیست. به طور کلی حدود 30% از قیمت تمام شده مسکن تحت تاثیر قیمت فولاد می باشد. اگر بخواهیم روند افزایش قیمت فولاد را در یک سال گذشته بررسی کنیم محصولات فولادی مصرفی در ساختمان ها از 7هزار تومان به 12 هزار تومان افزایش قیمت داشته اند. یعنی کمتر از دو برابر افزایش قیمت داشته است.  این درحالی است که قیمت مسکن در بررسی روند یک ساله بیش از 5 برابر در هر متر افزایش قیمت داشته است. بنابراین افزایش قیمت سایر محصولات به کار رفته در ساخت مسکن نیز تاثیرگذار در رشد قیمت مسکن بوده است.
- تاثیر بازار بورس در قیمت مسکن:
در ابتدای سال شاهد افزایش سرمایه گذاری در بازار سرمایه بوده ایم اما نابسامانی های ایجاد شده در این بازار نیز سبب خروج نقدینگی از این بازار و جذب مجدد آن به بازار مسکن شده است.
ارز نیمایی نیز مبنای قیمت گذاری در بورس کالاها می باشد. زمانی که  ارز نیمایی دچار افزایش قیمت می شود، قیمت تعادلی بازار نیز به سمت افزایش قیمت پیش خواهد رفت. همین عامل سبب افزایش دلالی و سفته بازی در بازارشده و حباب ایجاد شده سبب افزایش قیمت ها خواهد شد.
- کلام آخر:
باتوجه به نابسامانی های اقتصادی و بی اعتمادی به وجود آمده، قیمت فولاد و به مراتب بیشتر آن قیمت مسکن رشد بی رویه داشته است. درصورتی که نهاد نظارتی در بازار سرمایه نسبت به قیمت گذاری محصولات در بورس طبق قاعده عمل کند شاهد ایجاد تعادل در بازار خواهیم بود.
نهادهای نظارتی در زمینه ساخت و ساز مسکن نیز باید در پروژه ها طبق نقشه های عمرانی میزان فولاد مصرفی در ساخت را ملاک قرار دهند و باتوجه به آن، محصولات فولادی با قیمت منطقی به پروژه ها واگذار گردد، در این شرایط میزان دلالی در بازار به شدت کاهش خواهد یافت و سهم تاثیر فولاد در افزایش قیمت مسکن نیز کاهش خواهد شد.

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

نظرات کاربران

بازگشت