خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

بررسی نقش توزیع فولاد در ایجاد تعادل بازار

در راستای تنظیم بازار فولاد، دولت و مجلس با تمرکز بر روی اجرای شیوه نامه ساماندهی بازار فولاد، خواهان حذف فعالیت دلالان و توزیع منصفانه محصولات فولادی در بازار شدند. در این میان مخالفت و موافقت هایی نیز به اجرای این شیوه نامه از طرف تولیدکنندگان وجود داشته است. اما در واقع با عرضه تمام محصولات فولادی در بورس کالا، بازار به سمت تعادل پیش خواهد رفت. بسیاری از کارشناسان معتقدند که با توزیع محصولات فولادی در بورس کالا منفعت بین تمامی فعالان زنجیره فولاد تقسیم خواهد شد. کلیت این شیوه نامه نتایج خوبی را می تواند به همراه داشته باشد اما باید تمامی عوامل تاثیرگذار در زنجیره فولاد در این طرح توسعه درنظر گرفته شوند.

بررسی تفاوت موقعیت کالاهای فولادی:

در مسئله توزیع محصولات فولادی نمی توان شرایط یکسانی را برای تمامی محصولات درنظر گرفت. زیرا برخی از محصولات فولادی محدود بوده و درصنایع خاصی قابل استفاده هستند. عرضه این محصولات خاص در بورس کالا سبب ایجاد اختلال و بی نظمی در بازار آن محصول خواهد شد. به بیان دیگر نمی توان برای تمامی کالاها یک راه و روش اجرایی را درنظر گرفت. باید تمامی قوانین تصویب شده در این زمینه، جزییات و استثناهای هر بازار را به صورت ویژه درنظر داشته باشند تا بتوانیم شاهد قوانین اجرایی در بازار فولاد باشیم.

عدم توجه کافی به توزیع فولاد:

فروشندگان آهن و فولاد معتقدند که در طرح توسعه بازار فولاد، به بخش توزیع محصولات توجه لازم و کافی صورت نگرفته است. ما نیازمند این هستیم که نظام توزیع کالا در بازار فولاد فعالیت جدی و اثرگذاری داشته باشد. تا با قدرت اجرایی و تصمیم گیری درست بتواند نتیجه مثبتی را در بازار فولاد ایجاد نماید. در حال حاضر توزیع کنندگان قدرت اجرایی لازمه در بازار را ندارند.
- کلام آخر:
فولاد جز یکی مهم ترین کالاهای استراتژیک به حساب می آید. درصورتی که حمایت لازم و کافی در جهت شفاف سازی بازار فولاد انجام شود، نقش تاثیرگذاری را در راستای رشد و توسعه کشور و اشتغال زایی ایفا خواهد نمود.
با اتخاذ تصمیمات غیرکارشناسانه شاهد ایجاد بی نظمی و اختلال در بازار فولاد خصوصا بخش توزیع بوده ایم. نظام توزیع نیازمند اصلاحاتی می باشد تا بتواند در راستای تنظیم بازار، اقدامات اثرگذاری را اجرایی نماید. این روند تنها درصورت حمایت بخش دولتی و عدم دخالت دستوری دولت در روند فعالیت بازار اتفاق خواهد افتاد.

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 4 از 5 - 5 رای

نظرات کاربران

بازگشت