خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

بررسی وضعیت بازار لوله و پروفیل فولادی

بازار لوله و پروفیل فولادی با مسائل و موضوعات قابل توجهی مثل کسری مواد اولیه در تولید روبه رو می باشد. این موضوع در این روزها شدت بیشتری پیدا کرده و از سهمیه ورق فولادی برای تولیدکنندگان لوله و پروفیل کاسته شده است. این کسری برای تولید کنندگان لوله و پروفیل به حدی بوده است که مواد اولیه کفاف کمتر از متوسط ظرفیت خط تولید را پوشش می دهد. 

در ادامه به بررسی روند تامین مواد اولیه تولید فولاد و چالش های موجود در آن خواهیم پرداخت.

- بررسی چالش های تامین مواد اولیه تولید ورق فولاد :

روند تامین ورق فولادی گرم در سال های قبل به این شکل بوده که بخشی از آن به صورت واردات انجام می گرفته است، با وجود تحریم های وضع شده  واردات این کالای واسطه ای محدودتر نیز شده و از طرف دیگر با وجود نوسانات حاکمه در بازار ارز، واردات ورق فولادی گرم در قیمت تمام شده ی بسیار بالایی خواهد بود که در این شرایط  توجیه اقتصادی برای واردات این محصول وجود  نخواهد داشت.

به این نکته نیز می توان اشاره کرد که بالا بودن ظرفیت اسمی تولیدی لوله و پروفیل فولادی  یکی از دلایل کسری تولید می باشد. به بیان دیگر می توان گفت اختلافی بین ظرفیت اسمی تولیدات لوله و پروفیل فولادی نسبت به ظرفیت واقعی آن وجود دارد. در حقیقت ظرفیت واقعی تولید حدود 1.4 ظرفیت اسمی را تامین می کند.

یکی از موضوعات حائز اهمیت این است که، بسیاری از صنایع کشور در روند تولید محصولات خود از کالای استراتژیک ورق فولادی استفاده می کنند.

به بیان دیگر می توان گفت ورق فولادی گرم به عنوان کالای واسطه ای تولید نه تنها در تولید لوله و پروفیل بلکه در صنایع دیگر مثل لوازم خانگی و خودروسازان نیز مصرف قابل توجهی دارد. 

در ادامه به راه کارهایی در راستای ایجاد ثبات و تعادل در ورق فولادی گرم اشاره خواهیم نمود.

بررسی راه کارهای ایجاد ثبات در بازار :

وجود شفافیت در اندازه گیری مقدار عرضه  و توزیع ورق فولادی در بازار می تواند کمک بسزایی به تخصیص عادلانه منابع  و کاهش تلاطم موجود در بازار را نماید.
عرضه ورق فولادی،  هر قدر هم که با  مقدار کم، اما باید مستمر باشد. عرضه مستمر بازار را به سمت تعادل سوق می دهد و چالش های موجود در بازار را کاهش خواهد داد.
در انتهای  چرخه مصرف کننده نهایی قرار دارد که با وجود ثبات در بازار، قیمت تمام شده محصولات نهایی افزایش غیر قابل توجیهی نخواهد داشت.
وجود نهاد نظارتی در تخصیص ورق فولادی گرم به تولید کنندگان موجب ایجاد تعادل در بازار خواهد شد.
در صورتی که روند تولیدات داخلی لوله و پروفیل در حد قابل قبولی رشد نماید، می توان در زمینه توسعه صادرات این محصول  برنامه ریزی نمود.

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

نظرات کاربران

بازگشت