خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

بررسی وضعیت فولاد در بورس کالا

در شرایط فعلی بورس کالا برای ایجاد ثبات در بازار فولاد موثر نبوده و نابسامانی قابل تاملی در این زمینه وجود دارد. بسیاری از متخصصان صنعتی در این زمینه علت این ناکارآمدی را تاثیر دخالت دولت در این بازار می دانند. فعالان بازار فولاد به این نکته توجه داشته اند که وجود دلالان و بازار سیاه سبب غیر قابل پیش بینی بودن این بازار شده است. یکی از مهم ترین راه کارها در این زمینه عرضه محصولات فولادی به صورت شفاف در بورس کالا می باشد. این موضوع سبب ایجاد ثبات در بازار فولاد خواهد شد.
درصورتی که عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت کالا باشد، ثبات در این بازار حکم فرما خواهد شد. حال اگر قیمت گذاری فولاد در بورس کالا انجام نشود، نه تنها قیمت ها متعادل  نخواهد شد بلکه بازار سیاه و رانت به شدت افزایش خواهد یافت.
- بررسی دخالت دولت:
هرگونه دخالت دولت برای تاثیرگذاری بر قیمت ها در بازار فولاد  باید حذف گردد تا تولید کننده و مصرف کننده فولاد در شرایط آزاد به معامله بپردازند.
برای مثال زمانی که قیمت فولاد به صورت دستوری برای بازار تعیین می شود، عرضه و تقاضای بازار تعیین کننده قیمت نخواهند بود. همین امر سبب ایجاد تقاضای کاذب و رشد قیمت ها شده و تنها قشری که از این عدم تعادل متضرر می شوند مصرف کنندگان می باشند.
تنها درصورتی که عرضه کالا و قیمت گذاری در بورس روند منظمی داشته باشد و نهادهای نظارتی بر روند اجرایی توجه داشته باشند، نوسانات بازار فولاد به حداقل خواهد رسید.
نکته قابل توجه این است که در زمان وجود نوسان و عدم تعادل در بازار فولاد، سایر صنایع مثل بازار مسکن، خودرو سازان، قطعه سازان و الباقی صنایعی که از محصولات فولادی استفاده می کنند نیز دچار نوسان خواهند شد.
یکی از مزایای بورس کالا این است که طرف عرضه کننده و تقاضا کننده فولاد به عینه وجود دارند و تمامی معاملات به صورت سیستمی ثبت شده و قابل پیگیری می باشند در نتیجه شفافیت بازار بیشتر شده و حیطه فعالیت دلالان محدودتر خواهد شد.
- کلام آخر:
باتوجه به اینکه فولاد یک صنعت مادر به حساب می آید، ایجاد ثبات و تعادل دربازار فولاد یک تصمیم استراتژیک برای حفظ تعادل در بازار صنایع دیگر نیز می باشد.
درصورتی که دولت دخالت دستوری در تعیین قیمت محصولات فولادی نداشته باشد و عرضه و تقاضای بازار تعیین کننده قیمت باشد، با افزایش عرضه میزان قمیت نیز کاهش خواهد یافت و می توانیم شرایط تعادلی و باثباتی را در بازار به وجود آورد.
در انتها می توان گفت بورس کالا تنها مرجعی که معاملات عرضه کننده و تقاضاکننده با شفافیت در آن صورت می گیرد. بنابراین تمرکز نهادهای نظارتی بر روند اجرایی و حذف دلالان سبب شفافیت و ثبات بازار فولاد خواهد شد.

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

نظرات کاربران

بازگشت