خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

بررسی چالش کمبود ذخایر معدنی برای تولید فولاد 

باتوجه به اهداف توسعه تعیین شده در سند چشم انداز سال 1404، هدف گذاری شده است تا صنعت فولاد در ظرفیت تولید 55 میلیون تن قرار بگیرد. اما بسیاری از کارشناسان این حوزه معتقند که تولید فولاد در ظرفیت معین شده نیازمند تامین سنگ آهن قابل توجهی می باشد. در قبال این طرح توسعه، موضوع مواد اولیه برای تولید فولاد، مورد حمایت کافی قرار نگرفته است. باتوجه به موقعیت استراتژیک فولاد، درصورتی که حمایت کافی در بخش اکتشافات معادن صورت نگیرد و تعیین قیمت سنگ آهن طبق روند اصولی و منطقی پیش نرود، سرمایه گذاری و فعالیت در حوزه سنگ آهن برای فعالان این بخش منفعت لازمه را نداشته و ادامه فعالیتشان بسیار پر ریسک خواهد بود.

بررسی نقش حمایت دولت از معادن:

در شرایط فعلی نیازمند این هستیم که حمایت کافی از بخش معادن صورت گیرد. زیرا در صورت عدم حمایت بخش دولتی، باتوجه به اتمام ذخایر موجود از سنگ آهن، ادامه فعالیت بخش معادن با چالش روبه رو خواهد بود. متخصصین این حوزه معتقدند جهت رفع این مشکل یکی از راهکارهای پیش رو، توسعه عملیات معدن کاری در عمق می باشد.
در حال حاضر فعالیت هایی در جهت حمایت از معادن انجام شده است. ازجمله آن، حمایت سازمان ایمیدرو بوده که در جهت افزایش اکتشافات از معادن اقداماتی صورت گرفته است. اما با وجود این حمایت ها، باید بدانیم که ذخایر معادن روباز محدود بوده و نیازمند این هستیم که تصمیمی جدی در سطح کلان نسبت به این موضوع اتخاذ شود. 

بررسی راه حل های رفع نیاز کالای معدنی:

•    همانطور که پیش تر اشاره کردیم، بهره برداری عمیق از معادن یکی از راهکارهای اجرایی پیش رو برای رفع چالش کمبود مواد اولیه می باشد. اما این نکته حائز اهمیت است که باید با شناخت دقیق تر به بررسی زیر ساخت معادن بپردازیم. زیرا بسیاری از معادن کشور، پتانسیل تامین خوراک مورد نیاز صنایع را دارا می باشند. درصورتی که تمهیدات لازم برای تخصیص منابع به صنایع انجام شود، نیاز کنسانتره و سنگ آهن  فولاد سازان نیز تامین خواهد شد.
•    تخصیص منابع باید به گونه ای صورت گیرد تا شرکت هایی که زیرساخت تولید کنتانسره در سطح بیشتری را دارند، سهم بیشتری از امکانات را داشته باشند تا در جهت رفع نیاز فولاد سازان نیز اقدام موثری صورت گیرد.
•    درصورتی که بخشی از مواد اولیه معدنی با واردات از همسایگان مرزی تامین شود، نیاز خوراک صنایع از کالای واسطه ای معدنی، تا حدودی پوشش داده خواهد شد. اگر بخواهیم در زمینه واردات سنگ آهن از همسایگانی مثل افغانستان اقدام شود، نیازمند حمایت بخش دولتی می باشیم.
•    باوجود زیرساخت ریلی موجود بین ایران و افغانستان، می تواند به راحتی کالای واسطه ای مورد نیاز صنایع کشور مثل سنگ آهن را تامین نمود.
•    جای امیدواری است که با وجود تحریم های وضع شده علیه ایران، در زمینه تولیدات فولاد داخلی رتبه بسیار خوبی را به ثبت رسانده ایم. اگر در زمینه استخراج مواد اولیه معادن نیز توجه و حمایت قابل توجهی در جهت رشد و توسعه صورت گیرد، صنعت فولاد پتانسیل بسیار بالایی برای تامین بازار داخل و توسعه صادرات خواهد داشت در نتیجتا به اهداف تعیین شده در سند چشم انداز سال 1404 در زمینه صنعت فولاد دست پیدا خواهیم کرد.

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

نظرات کاربران

بازگشت