خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

بستر امن معاملاتی بورس کالا برای صعنت فولاد

باتوجه به اینکه فولاد به عنوان یک کالای مادر در صنعت به حساب می آید، هرگونه نوسانات قیمتی در آن بر صنایع دیگر نیز موثر خواهد بود و سایر فعالان صنعتی در مراحل مختلف تولید، تاثیر این نوسانات را تجربه خواهند کرد.
شیوه قیمت گذاری فولاد یکی از مهم ترین شاخصه های تاثیرگذار در صنعت فولاد می باشد. بورس کالا یک بستر معاملاتی امن است که می تواند بازار محصولات را در شرایط متعادل تری حفظ کند.
زمانی که قیمت محصولات در بورس کالا باتوجه به فرمول ها و اصول درست در جهت تنظیم بازار تعیین می شوند، منافع ناشی از آن شامل تولید کننده و مصرف کننده خواهد شد. 

 

- بورس کالا مرجع قیمت گذاری:

بستر امن معاملاتی بورس کالا می تواند به ایجاد شرایط تعادلی در بازار کمک شایانی کند. خصوصا در بازار صنایعی مثل زنجیره فولاد که از اجزا و بخش های مختلفی تشکیل شده و هر بخش بر روی یکدیگر اثرگذار می باشد. اگر از مواد خام اولیه تولید فولاد تا محصول نهایی فولادی را در نظر بگیریم، بازارهای متفاوتی را شامل می شوند. درصورتی که اکثر محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه شوند و قیمت ها براساس اصول منطقی تعیین گردد، قیمت کشف شده در بازار بورس بر قیمت بازار آزاد اثرگذار بوده و نوسان قیمتی به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

 

- رسالت بورس کالا در بازار:

بازار سرمایه به عنوان یک نهاد موثر و فعال در کشف قیمت منطقی بازار، عملکرد مناسبی خواهد داشت. بازخورد قیمت گذاری مناسب حتی می تواند بر روی توزیع کالا نیز اثربخشی قابل توجهی داشته باشد. نتیجتا می توان با ایجاد شفافیت در روند فعالیت صنایع، مسیر توسعه اقتصادی را هموار نمود.
بورس کالا موظف است به عنوان بازار سرمایه، در جهت ایجاد ثبات اقدامات موثری را درنظر بگیرد تا بتواند کمکی به بخش های مختلف اقتصادی در جهت رشد و توسعه انجام دهد. متخصصین این حوزه بیان کرده اند که به دنبال این هستند که با افزایش تنوع سرمایه گذاری در بورس کالا در راستای تامین مالی اقدامات موثری انجام دهند.


- کلام آخر:
با عرضه مجموع تولیدات زنجیره فولاد در بورس، فضایی شفاف در بازار فولاد ایجاد خواهد شد. در صورتی که قیمت نهایی محصولات در بستر امن بازار سرمایه توسط عرضه و تقاضا تعیین شود، بازارها به سمت تعادل سوق پیدا خواهد کرد. قاعده قیمت گذاری محصولات طبق مکانیزم عرضه و تقاضا برای تمام بخش های زنجیره فولاد از مواد اولیه تولید مثل سنگ‌آهن، شمش و سایر کالاهای نهایی فولادی نیز باید اجرایی شود.

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

 

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 4 رای

نظرات کاربران

بازگشت