خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

بورس کالا چطور می تواند تلاطم بازار فولاد را کاهش دهد؟

بازار فولاد از ابتدای سال با نوسانات و حواشی زیادی روبه رو بوده است و عرضه فولاد در بورس کالا طبق سازوکار درستی اجرا نشده است.
طبق اخبار قبلی منتشر شده از واحد روابط عمومی شرکت فولاد حامیران تحت عنوان "بررسی وضعیت فولاد در بورس کالا "  در رابطه با اهمیت بورس کالا برای ایجاد شفافیت در معاملات بین عرضه کننده و تقاضا کننده توضیحات کاملی را خدمت شما ارائه دادیم. در ادامه در رابطه با اهمیت بورس کالا و اثری که در سطح کلان بر بازار فولاد دارد، اشاره خواهیم نمود.

بررسی اهمیت عرضه فولاد در بورس و عملکرد نهاد نظارتی:


اهمیت موضوع عرضه فولاد در بورس کالا به حدی است که در مجلس فی مابین وزارت صمت و انجمن تولیدکنندگان فولاد مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. مسله حائز اهمیت این است که تمامی محصولات فولادی باید در بورس کالا عرضه شوند اما باتوجه به عدم کنترل دقیق نهاد نظارتی و اعمال قیمت گذاری دستوری، شاهد این بودیم که بورس کالا نتوانست اثرگذاری لازم را در بازار داشته باشد و باعث ایجاد نوساناتی در این زمینه گردید.
اعمال قیمت گذاری دستوری از طرف دولت، برای تولیدات داخلی معناداری لازمه را ندارد و صرفا می تواند برای محصولات فولادی وارداتی کارایی داشته باشد.
نهاد نظارتی باید به صورت تمام و کمال نسبت به عرضه فولاد در بورس کنترل داشته باشد. زیرا در بسیاری از مواقع مغایرتی بین کالاهای ارائه شده در تابلو بورس با آنچه در واقع است وجود دارد. 
از جهت دیگر اکثر خریدارانی که در بورس کالا به معامله می پردازند، تولیدکننده فولاد نبوده بلکه واسطه گرانی هستند که شمش فولادی را از بورس تهیه کرده و با قیمت افزایش یافته به تولیدکنندگان فولاد واگذار می کنند. وجود رفتارهایی از این دست سبب بیمار شدن اقتصاد ایران و ضربه خوردن فعالیت های صنعتی خواهد شد.
نقش نهاد نظارتی در اعمال قیمت گذاری براساس مکانیزم بازار نیز بسیار مهم می باشد. به بیان دیگر زمانی که تولیدات داخلی براساس میزان عرضه و تقاضای قیمت گذاری شوند، بازار به تعادل منطقی در این زمینه خواهد رسید.
- کلام آخر:
باتوجه به اینکه فولاد جز کالاهای استراتژیک محسوب می شود، معاملات این بازار باید با شفافیت تمام در بازار عرضه گردد و نهادهای نظارتی تمامی توان خود را در جهت شناسایی و حذف عواملی که سبب اختلال در بازار می شوند را اعمال نمایند.
تنها در صورتی که قیمت باتوجه به عرضه و تقاصا تعیین گردد، قیمت واقعی محصولات فولادی معین خواهد شد. زمانی که در بازار ثبات و تعادل وجود داشته باشد، سود بیشتری نصیب تولیدکننده و مصرف کننده شده و منجر به افزایش تولیدات داخلی خواهد شد. در انتها می توان گفت نهاد نظارتی با کنترل بازار فولاد می تواند موجب حذف رانت و فساد شود.

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

نظرات کاربران

بازگشت