خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

تاثیر قیمت فولاد در بورس بر کالای نهایی :

فولاد یک کالای صنعتی است و در تولید محصولات به عنوان کالای واسطه ای مادر به حساب می آید. نوسانات قیمتی فولاد تاثیر مستقیمی بر روی قیمت تمام شده محصولات خواهد داشت.

بررسی قیمت فولاد در بورس :

درشرایطی که قیمت اعلام شده محصولات فولادی مثل ورق در بورس با قیمت بازار آزاد نزدیک به 50درصد اختلاف دارد، این تورم ایجاد شده در قیمت تمام شده کالاهای نهایی اثر مستقیم خواهد داشت.
در همین راستا سخنگوی انجمن تولیدات لوازم خانگی بیان کرد؛ به طور کلی برای تامین ورق فولادی جهت تولید محصولات با مشکل مواجهه هستیم. در معاملات بورس آن بخش از محصولات فولادی که مورد معامله قرار نمی گیرد و با مازاد عرضه روبه رو می شود، صرفا به خودرو سازان با قیمت پایه واگذار می شود. به بیان دیگر فرآیند مچینگ در بورس کالا صرفا در اختیار خودروسازان قرار می گیرد.
به بیان دیگر می توان گفت محصولات فولادی مثل ورق با قیمت کیلویی 10 هزار تومان در فرآیند مچینگ به تولیدکنندگان لوازم خانگی تعلق نمی گیرد. همان ورق در روزهای بعد با قیمت 15 هزار تومان در معاملات عرضه می شود و در بازار آزاد نیز در قیمت حدود 25 هزار تومان قابل دسترس باشد. به وجود آمدن این بازار سیاه سبب آن شده است که سود قابل توجهی نصیب دلالان شود و این اختلاف قیمت از جیب مصرف کننده جبران شده و ضرر آن را مصرف کننده پرداخت کند.
اتفاقی که افتاده این است که حمایتی که از خودروسازان انجام می شود از بخش خصوصی لوازم خانگی انجام نمی شود. زمانی که تولیدکنندگان لوازم خانگی نتوانند ورق مصرفی مورد نیاز خود را با قیمت دولتی از کارخانه تامین کنند مجبور به خرید از بازار آزاد می باشند.
به گفته سخنگوی انجمن تولیدات لوازم خانگی همکاری دوجانبه و تمایلی هم از طرف فولاد سازان جهت ایجاد شفافیت و ثبات قیمت برای بخش خصوصی که به تولیدات لوازم خانگی می پردازند، وجود ندارد.
-کلام آخر:
در انتها می توان گفت، قیمت کالای واسطه ای تولید مانند فولاد باید به گونه ای وضع شود که با وجود نهادهای نظارتی در جهت حمایت از تولیدکنندگان داخلی تنظیم شود تا نتیجتا اقشار مردم بتوانند با قیمت تمام شده مناسب تری کالای نهایی مدنظر خود را تهیه نمایند و در همین راستا از تولیدات داخلی نیز حمایت می شود.
 

 

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

نظرات کاربران

بازگشت