خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

به مناسبت بزرگداشت میرزا تقی‌خان فراهانی ملقب به امیرکبیر؛ 

تاریخچه فولاد ایران در یک نگاه

فولاد به عنوان، صنعت مادر، نقش ویژه و مهمی در توسعه صنعت، اقتصاد و تولید هر کشور ایفا می کند. فولاد کشور ما نیز از این قائده مستثنی نبوده و نیست. از نخستین تلاش ها برای تاسیس این بخش از سال 1306 در کشور تا احداث نخستین واحد فولادی کشور بیش از یک قرن زمان صرف شده است؛ بی شک امیرکبیر به دلیل تلاش های بسیار درخصوص ورود صنعت فولاد به کشور نقش ویژه و پراهمیتی دارد. این صنعت در این مدت با فعالیت های خود موجب توسعه بخش های صنعتی، تولیدی و اقتصادی کشور شده و توانسته به جایگاه بین المللی نیز دست یابد.
به گزارش روابط عمومی شرکت فولاد حامیران، امروز، 20 دی ماه، سالروز درگذشت میرزا محمدتقی خان فراهانی ملقب به امیرکبیر، نخستین صدراعظم ایران در زمان ناصرالدین شاه قاجار است؛ وزیر توانمندی که از صدراعظمی برکنار و تبعید شد و در چنین روزی به شهادت رسید. به گفته کارشناسان، شاید سابقه نخستین تلاش های فولادی در کشور به دوران صدارت امیرکبیر و احداث واحد ریخته گری و تامین نیازهای ریل آهن کشور برسد. وزیر توانمندی که در دوران کوتاه سه سال و سه ماه صدارت خود توانست گام های استوار بسیاری را برای توسعه اقتصادی و صنعتی و نیز رشد اقتصاد تجاری کشور بردارد و برای مثبت شدن تراز بازرگانی خارجی ایران تلاش های فراوانی انجام دهد. اقداماتی که با برکناری و درگذشت او، نیمه کاره رها شد. 

افت و خیز فولادی

در سال 1306 حکومت وقت برای تامین نیازهای ریل آهن تلاش های فراوانی انجام داد و بودجه ای برای این پروژه در نظر گرفت که راه اندازی اولیه این پروژه موقیت آمیز بود، اما مشکلات مالی که تا سال 1328 به وجود آمد سبب شد تا پروژه به تعویق بیفتد. در سال 1328 بعد از کودتای 28 مرداد با عقد قرارداد کنسرسیوم آلمان و ایران، پروژه راه اندازی فولاد دوباره رونق گرفت. 
گام های بعدی به دوران پهلوی اول برمی گردد. در آن زمان نیز تلاش هایی برای احداث صنعتی فولادسازی کشور صورت گرفت که البته طی جنگ جهانی دوم و شکست جبهه استالین؛ توسعه صنعت فولادسازی کشور به تعویق افتاد. در ادامه با پایان جنگ جهانی دوم و نبود بودجه های لازم برای تولید فولاد در کشور پروژه فولادی متوقف شد، تا جایی که همکاری سوئد با ایران شکل گرفت و در نهایت نخستین واحد فولادسازی کشور در سال 1350 با عنوان ذوب آهن اصفهان در اصفهان پایه گذاری و آغاز به کار کرد.  

موارد مورد استفاده از فولاد

استفاد از آهن و فولاد، به هزاره سوم قبل از میلاد می رسد، در این دوران بود که بشر با کشف آهن، اقدام به ساخت انواع سرنیزه ها، چاقوهای شکاری، زیورآلات و سایر اقلام کوچک مایحتاج خود کرد. اما تولید محصولات فولادی به روش های جدید و به شکل امروزی در قرن ۱۹ میلادی شروع شد و تا به امروز نیز ادامه داشته است.
با توسعه تکنولوژی در این عصر که عصر انقلاب صنعتی نامیده می شد، کاربردهای جدیدی جهت استفاده از آهن و فولاد در بخش های مختلف نظیر: راه آهن، صنایع اتومبیل سازی، صنعت هواپیماسازی، صنعت کشتیرانی و سایر بخش ها به وجود آمد که تا به امروز نیز این تحول به صورت چشمگیر مشاهده می شود و نه تنها دامنه کاربرد آن روز به روز گسترش یافته بلکه تنوع عظیمی در کاربرد فولاد ایجاد کرده است.
لازم به ذکر است اکنون با تلاش های بسیار صورت گرفته در کشور، ایران در جایگاه دهمین فولادساز بزرگ جهان قرار دارد. همچنین شرکت تجارت بین المللی حامیران با بیش از نیم قــرن تجربه در زمینه صنعت فولادهای آلیاژی از بزرگترین و معتبرترین مراکز توزیع فولاد های آلیاژی در ایران به شمار می رود. این شرکت هر ساله با بررسی علمی بازار فولاد و بروز رسانی تجهیزات خود تلاش مینماید تا محصولاتی با کیفیت و عملکرد بالا را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد.

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران  

 

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 4 از 5 - 7 رای

نظرات کاربران

بازگشت