خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

تامین مواد اولیه و تنظیم بازار فولاد

نقش فولاد در رشد و توسعه اقتصادی کشور بسیار کلیدی و استراتژیک می باشد. به همین منظور در برنامه های توسعه، فولاد به عنوان کالای صنعتی و اثرگذار دیده می شود.
در شرایط فعلی باتوجه به کمبودی که در تامین مواد اولیه و عدم تامین قطعات مورد نیاز خط تولید فولاد وجود دارد، بحران و تهدیدهایی در این زمینه ایجاد شده است.
یکی از راه حل های  کلیدی در این زمینه، توانمند کردن تولیدات داخلی می باشد. در این راستا باید در جهت بومی سازی ساخت قطعات مورد نیاز خط تولید گام برداشته شود تا نیاز واردات قطعات با توجه به تحریم های وضع شده به حداقل برسد.

در ادامه به راهکارهایی در جهت مدیریت مواد اولیه تولید فولاد اشاره خواهیم نمود.
- مدیریت موجودی مواد اولیه تولید:
 مدیریت موجودی موادی که در چرخه تولید مورد استفاده قرار می گیرند یک اصل مهم و استراتژیک برای تولیدکنندگان است که با استفاده از الگوریتم های انبارداری به صورت عملیاتی قابل اجرا می باشد.
در اصول انبارداری مقداری به عنوان حد بهینه معین می شود.درصورتی که موجودی انبارها بیشتر، از حد بهینه باشد موجب نگهداشت سرمایه  شده  و افزایش هزینه های انبارداری را به دنبال خواهد داشت. از طرف دیگر موجودی کمتر از حد بهینه نیز، سبب اختلال در روند تولید  شده و موجب کاهش فروش و زیان مالی می شود.

لازم به ذکر است که در شرایط تورمی کشور ذخیره مواد اولیه تولید به مراتب تصمیم منطقی تری نسبت به مدیریت موجودی در حد بهینه است. زیرا در شرایط فعلی هزینه های انبارداری بسیار کمتر از نرخ رشد تورم خواهد بود.
- کلام آخر:
 نوسانات موجود در بازار اثرگذاری مستقیمی بر روی فعالیت های صنعتی از جمله تولید فولاد دارد. باید تدابیری در نظر گرفته شود تا کسری مواد اولیه تولید از جمله آهن اسفنجی، کنسانتره و گندله مدیریت شده به بازار تزریق گردد.

از طرف دیگر در جهت حمایت از تولید ملی، واردات مواد اولیه تولیدی یکی از راهکارهای تنظیم بازار به حساب می آید. همچنین حذف واسطه ها در توزیع مواد اولیه نیز جز سیاست های مهم در این راستا می باشد.

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

نظرات کاربران

بازگشت