خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

 

دسته بندی فولاد های فنر


فولاد فنر پر کربن
در فولاد فنر پرکربن وزن کربن به کار رفته ۰/۶ تا ۱/۴ درصد می باشد. این نوع از فولاد فنری در کاربردهایی که به تحمل بار و درجه حرارت بالا نیاز نمی باشد، مورد استفاده قرار می گیرند و  نسبت به سایر فولادهای فنر دارای قیمت ارزان تری می باشند. فولاد پرکربن از جمله سخت ترین و بادوام ترین نوع فولاد در بین فولادهای غیر آلیاژی محسوب می شود. این فولاد دارای مقاومت بالایی نسبت به سایش است ، به همین دلیل در تولید تیغه های برش مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل وجود کربن بالا، قابلیت جوش پذیری این فولاد بسیار کم است . فولاد پرکربن در ساخت انواع فنرها , تیغه ها و تیغه اره ها کاربرد دارد. از دیگر کاربردهای فولاد فنر می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 کمک فنر چرخهای هواپیما، سیم های پیانو، شاه کلیدها و شمشیرها، انواع صنايع خودرويی ، کشاورزی و غيره.
عامل اصلی تعیین استحکام و سختی فولاد، میزان کربن موجود در فولادها می‌باشد، ولی این تنها عامل کیفیت فولاد نیست، بلکه افزایش عناصر دیگر مثل منگنز و همچنین کاهش عناصر مضر مثل فسفر و گوگرد و همچنین نوع فرآیند تولید فولاد، می‌تواند در کیفیت فولاد پرکربن مؤثر باشد.
این پدیده در فولادهای پرکربن نیز صادق است. یعنی در فرآیند ذوب با کاهش میزان فسفر و گوگرد و همچنین با افزایش عنصر منگنز که به همین منظور (یعنی کاهش اثرات گوگرد و فسفر) می‌باشد، می‌توان با یک میزان ثابت کربن، گریدهای مختلفی مثل A، B،C و D از فولاد پرکربن را تولید نمود. بدیهی است که گرید A در مفتول‌ های پرکربن مثل ST-1 است و گریدهای B، C و D مانند ST-2 و ST-3 و… دارای کیفیت بهتر می‌باشند، در این دسته از فولاد ها می توان به CK67 ،Ck75و .. اشاره نمود.
فولاد فنر آلیاژی
به فولادهايی گفته میشود كه درصد عناصر آلياژی در تركيب آنها، قابل‌توجه بوده و نقش اصلي در تعيين خواص مكانيكی را، اهميت عناصر آلياژی ايفا می‌كنند این نوع از فولاد فنر در مواقعی که به مقاومت در برابر تنشها، فشار ، ضربه و بارگذاری های زیاد نیاز است، کاربرد دارند اما از لحاظ مقاومت به درجه حرارت، کاربرد چندانی ندارند.در این دسته از فولادها می توان به گرید های   1.8159،1.7176 و... اشاره نمود.

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

نظرات کاربران

بازگشت