خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

از حدود 1500میلادی تا میانه سده نوزدهم، پیشرفت متالورژی بیشتر متوجه تکنولوژی های تولید آهن و فولاد بود. 
در همین دوران بود که کک وارد صنایع متالورژی شد، کک را از حرارت دادن زغال سنگ یا چوب در غیاب هوا بدست می آورند. کک سوختی است که در مقایسه با زغال، بازده بیشتری دارد.

در واقع کشف امکان تبدیل زغال سنگ به کک در سال 1709میلادی، انقلابی در صنایع متالورژی آهن و فولاد بوجود آورد. از دوران باستان تاکنون مجموعا 87 فلز کشف شده که به جز 7فلز کشف شده در دوران باستان، 2فلز در قرون وسطی، 15فلز در قرن هجدهم میلادی، 43فلز در قرن نوزدهم میلادی و 20فلز در قرن بیستم کشف شده اند.

البته بین تاریخ کشف و زمانی که تولید فلزات از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده است، زمانی طولانی وجود دارد چون در بررسی مسائل متالورژی نه تنها تولید فلز مهم است، بلکه موارد کاربرد آن نیز باید قابل توجیه باشد.
روش های نوین در متالورژی فیزیکی در پیشرفت علم و مهندسی متالورژی نقش به سزایی داشته اند. امروزه متالورژی را به دوبخش کلی متالورژی استخراجی و متالورژی صنعتی تقسیم می کنند.

تهیه فلزات از سنگ معدن آن ها، در قلمرو متالورژی استخراج و تهیه قطعات فلزی قابل مصرف مستقیم و غیر مستقیم از مواد اولیه فلزی مانند شمش در قلمرو متالورژی صنعتی قرار می گیرد. انتخاب نوع روش عمدتا به مسائل اقتصادی، خواص فلزات، زمان تولید، اندازه، شکل و تعداد قطعات مورد نیاز بستگی دارد.

به عنوان مثال فلزاتی که خاصیت پلاستیکی کمی داشته یا قطعاتی که دارای اشکال پیچیده هستند، به روش ریخته گری شکل داده می شوند. به منظور آگاهی بیشتر از نحوه انتخاب روش تولید و شناخت مسائل فوق، روش های تولید به اختصار تشریح می گردند.
 

تولید فلزات

انواع روش های تولید

ریخته گری
متالورژی پودر
شکل دادن
نورد (غلتک کاری)
آهنگری (فورجینگ)
اکستروژن(حدیده کاری)
جوشکاری
ماشین کاری

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

نظرات کاربران

بازگشت