خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

زنجیره فولاد و عوامل تاثیرگذار بر آن :

باتوجه به مصوبات وضع شده برای بازار فولاد در مقاطع گوناگون، تولیدکنندگان فولاد هر یک به نحوی از آن تبعیت نکرده و موجب افزایش نوسانات قیمت فولاد شده اند و این نوسانات عرضه و تقاضای بازار را از حالت تعادلی خارج کرده است. حتی منبع سیاست گذاری بازار فولاد نیز (وزارت صنعت، معدن و تجارت) با وجود وضع قوانین متعدد نتواسته اند در مدیریت این بازار موفق عمل کنند.
نکته حائز اهمیت دیگر بحث زنجیره تولید فولاد می باشد که خود این امر نیز سبب عدم مدیریت بازار فولاد شده است. منظوراز زنجیره فولاد مراحلی از جمله استخراج سنگ آهن، کنسانتره، گندله، فولاد سازی، تولید شمش فولاد، نورد فولاد و در نهایت تولید انواع محصولات فولادی مثل میلگرد، تیرآهن، ورق و گرد فولادی می باشد.
توجه به این زنجیره و فرآیند فولاد نشان دهنده این است که اتخاذ سیاست در زمینه فولاد باید بر تمام اجزای این فرآیند اثرگذار باشد تا بتوان اثربخشی سیاست وضع شده را ملاحضه نمود. اگر سیاست های وضع شده در هر یک از اجزای فرآیند تولید متناقض نسبت به هم باشند، آن سیاست اثر معکوس بر زنجیره فولاد خواهد گذاشت.
به بیان دیگر می توان گفت صرفا نباید به یک بخش از زنجیره فولاد توجه نمود بلکه تمامی اجزا بر روی یکدیگر موثر هستند. طبق سخن نمایندگان مجلس؛ در سال های گذشته بنا به سیاست های اخذ شده بخش زیادی از ارزش افزوده زنجیره فولاد به فولاد سازان تعلق گرفت و این امر سبب آن شد که سایر  بخش های زنجیره فولاد به سمت بخش فولاد سازان حجوم آورند و نتیجتا اخذ سیاست تک بعدی در زمینه فولاد اثر سوء در کل زنجیره فولاد داشته باشد.
یکی از سیاست گذاری های صحیحی که در زمینه فولاد انجام گرفت این بود که قیمت محصولات فولادی در بورس کالا به صورت عادلانه انجام پذیرد. اما آنچه درعمل اتفاق افتاد این بود که شرکت های تولیدکننده فولاد تنها بخش از محصولات خود را در بورس کالا عرضه نمودند و سایر محصولات خود را در بازار غیر رسمی و بدون نظارت به فروش رساندند.
بنابراین عرضه حداقلی تولید کنندگان در بورس و عرضه محصولات خاص مثل لوله و پروفیل فولادی، کلاف صنعتی، ورق فولادی، آهن اسفنجی و ... در بازار غیر رسمی سبب غیر شفاف شدن بازار و وجود قیمت های غیرواقعی در بورس گردید.
در نهایت این که باوجود تخلف و واسطه گری فروش فولاد در بازار غیر رسمی، نوسانات قیمتی تحت کنترل نخواهد بود. درصورتی قیمت ها به سمت ثبات حرکت خواهد کرد که قیمت فولاد براساس مولفه های داخلی تعریف شود. در این حالت  نوسانات مقطعی ارز تاثیر کمتری بر قیمت تمام شده خواهد داشت.

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

نظرات کاربران

بازگشت