خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

شایعه خروج فولاد از بورس : 

باوجود شایعه خارج شدن فولاد از بورس، کارشناسان خروج فولاد از بورس را سبب غیر شفاف شدن معاملات می دانند. یکی از مشکلات خروج از بورس و ورود به بازار غیر رسمی، عدم نظارت نهادهای نظارتی می باشد که سبب عدم مدیریت معاملات می شود.
بهتر است که عرضه و تقاضای فولاد از طریق بورس تامین شود. از دیدگاه منطقی می توان به این موضوع اشاره کرد که بجای حذف فولاد از معاملات بورس به فکر سامان دهی نهادهای نظارتی باشیم.
درحال حاضر باتوجه به عرضه فولاد در بورس شاهد اعمال محدودیت در عرضه از طرف تولیدکنندگان فولاد می باشیم که این امر سبب افزایش قیمت خواهد شد. از طرف دیگر نیز الزامی برای عرضه کنندگان در رعایت کف عرضه در بورس وجود ندارد. به بیان دیگر فولادسازان عرضه خود را به طور کامل انجام نمی دهند و درصورت کاهش قیمت عرضه را متوقف می کنند.
شفافیت در عرضه و تقاضای کالا یکی از مهمترین ابزارهای مهم کنترلی به حساب می آید و سبب کمرنگ تر شدن دلالان بازار فولاد خواهد شد.

 خروج فولاد از بورس


نکته قابل توجه این است که انجام معاملات فولادی در بورس سبب قابل رصد بودن عملکرد شرکت ها می شود و باوجود نهاد نظارتی قوی می توان در جهت کنترل تقاضا برای شمش فولادی گام برداشت.
شایان ذکر است در صورتی که کل تولیدات کارخانجات فولاد در بورس سرمایه گذاری شود، تولیدکنندگان فولاد می توانند از مزایای بورس استفاده نمایند زیرا مکانیزم قیمت گذاری در بورس تابع قیمت جهانی می باشد و با وجود نوسان درعرضه و تقاضا نمی توان ذیل قیمت جهانی عرضه نمود.
حال باید دید تصمیم گیری در رابطه با حضور یا عدم حضور فولاد در بورس چگونه اتخاذ خواهد شد و عرضه و تقاضای بازار به چه صورت و با چه مکانیزمی عمل خواهد نمود.

 

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

نظرات کاربران

بازگشت