خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

درفرآیند شکل دادن روش های مختلفی برای تهیه محصول به صورت شکل نهایی بکار برده می شوند.
تمام اجسام فلزی اطراف ما توسط یکی از روش های شکل دهی فلزات ساخته شده اند.
امروزه شکل دهی فلزات به عنوان یکی از روش های مهم ساخت و تولید قطعات محسوب میشود. ازاین رو شناخت هرچه دقیق تر آن، صنعت گران را به سمت تولید قطعات با کیفیت بالاتر سوق می دهد.توانایی تغییر شکل دائمی فلزات یکی از اصلی ترین ویژگی های آنها به حساب می آید.
تولید ورق، سیم، مفتول، تیرآهن، میلگرد، لوله و به طور کلی شکل دهی فلزات مدیون این قابلیت است.ازین رو مهم ترین روش ساخت و تولید فلزات از طریق شکل دادن فلزات می باشد.
شکل دادن فلز یک اصطلاح عمومی برای یک گروه بزرگ است که شامل طیف گسترده ای از فرآیند های تولید می شود.درفرآیندهای شکل دادن فلزات فلز مورد پردازش به صورت پلاستیکی تغییر شکل داده میشود تا به هندسه مطلوب تبدیل شود.به منظور  تغییر شکل پلاستیکی فلز، نیرویی لازم است که از مقاومت در برابر مواد تجاوز کند.
در شکل دادن فلزات دمای کارکردن که هم از دیدگاه مکانیکی و هم متالورژی مطرح است  و همچنین آشنایی کامل با خواص مکانیکی مواد از جمله تنش، کشش و کرنش از مباحث مهم میباشد.
روش های مختلفی که جهت شکل دهی فلزات استفاده می شود شامل نورد، ،اکستروژن، کشیدن، آهنگری، پرس کار، چرخشی، برشی، انفجاری، الکترومغناطیسی، الکتروهیدرولیکی و غیره می باشد.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

نظرات کاربران

بازگشت