طی شش ماه ابتدایی سال جاری وضعیت صادرات فولاد کشور برخلاف پیش بینی های انجام شده با مشکلاتی مواجه گردید که موجب شد با کاهش وزنی صادرات مواجه شویم. پیش از این پیش بینی کارشناسان خلاف این روند را نشان می داد و انتظار می رفت در سال جاری میزان صادرات کشور افزایش یابد. اگرچه از لحاظ ریالی و دلاری در پی افزایش نرخ ارز و قیمت های جهانی فولاد میزان صادرات رشد داشته اما موضوع مهم تر این است که در نهایت میزان وزنی صادرات فولاد کشور کاهش یافته است.

به گزارش حامیران در اخبار بازار فولاد، بهادر احرامیان عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در پاسخ به این پرسش که علت اصلی این کاهش وزنی صادرات چیست، عنوان کرد: از جمله مهم ترین دلایل این امر را می توان عدم ثبات قوانین و همچنین روال گمرکی و صادراتی دانست. براساس اطلاعات بدست آمده میتوان گفت ما در شش ماهه ابتدایی سال جاری در صدور بخشنامه ها و دستورالعمل های گمرکی و تجاری از ابتدای انقلاب تا به امروز رکود شکنی کردیم که همین امر وضعیت را برای اکثر فعالان اقتصادی در بخش فولاد سخت کرده و موجب شد، در شرایطی که می توانستیم از فرصت افزایش نرخ ارز برای جهش صادراتمان استفاده کنیم، این موقعیت را از دست دهیم.

احرامیان افزود: در اوایل سال جاری اتفاقاتی دراین حوزه رخ داد که موجب شد تا اکثر فعالان اقتصادی دیگر ندانند باید براساس چه بخشنامه ای عمل کنند. چرا که طی یک هفته چندین بار بخشنامه ها تغییر می کرد و قبل از اینکه کسی بخواهد به بخشنامه ای اعتراضی کند، بخشنامه دیگری صادر می شد که همین موضوع فضای صادرات را بهم ریخته بود.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در ادامه با اشاره به وضعیت تولید فولاد در کشور اظهار داشت: براساس آمار های جهانی بدست آمده در سال گذشته میزان صادرات فولاد در کشور 8 میلیون تن گزارش شده است که این میزان در سال جاری باید به 12 میلیون تن رسد. در حال حاضر از برنامه عقب هستیم و چنانچه این وضعیت ادامه دار باشد، نه تنها به 12 میلیون تن نخواهیم رسید بلکه واحد های تولیدی کشور باید میزان ظرفیت تولید خود را کاهش دهند.

شما می توانید برای اطلاع از قیمت فولاد، خرید فولاد، قیمت فولاد mo40، خرید فولاد ضدزنگ، قیمت فولاد آلیاژی یزد، خرید فولاد ck45 و... با شماره های 63511-021 تماس گرفته و با کارشناسان ما در ارتباط باشید و قیمت روز فولاد را دریافت نمایید.