خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

صنعت آلومینیوم ایران چه جایگاهی می تواند داشته باشد؟

کشور ایران از لحاظ تولیدات آلومینیوم در هجدهمین رتبه جهانی قرار دارد. درحال حاضر باتوجه به سند چشم انداز و برنامه توسعه، روند تولیدات آلومینیوم نه تنها استاندارد و منطقی پیش نرفته بلکه افت نیز داشته است. توجه به این نکته ضروری است که برای تولیدات آلومینیوم در شرایط فعلی زیر ساخت های مورد نیاز برای رسیدن به نقطه مطلوب وجود ندارد. به همین دلیل در این خبر منتشر شده از واحد روابط عمومی شرکت فولاد حامیران به راه کارهای اجرایی در جهت بهبود روند رشد و توسعه صنعت آلومینیوم اشاره خواهیم کرد.
همانطور که می دانید بعد از آهن، آلومینیوم یکی از پرمصرف ترین فلزات در سطح بین المللی محسوب می شود. مهم ترین ماده اولیه تولید آلومینیوم در جهان بوکسیت است. ذخایر مواد اولیه تولید آلومینیوم در سراسر دنیا تقسیم شده، که تنها 18% آن متعلق به آسیا می باشد. 
اگر به دنبال دستیابی به اهداف توسعه تعیین شده برای صنعت آلومینیوم هستیم، باید با حمایت از واحدهای تولید آلومینیم به فعال شدن آنها کمک کنیم. مزیت استفاده از پتانسیل های موجود در زمینه این است که ما را به اهداف تعیین شده در طرح توسعه نزدیک تر می کند. از طرف دیگر در زمینه ایجاد اشتغال زایی نیز اقدامات بسیار خوبی انجام خواهد گرفت.

معایب و مزایای واردات مواد اولیه :

یکی دیگر از اقداماتی که در جهت دستیابی به اهداف طرح توسعه می توان انجام داد، واردات مواد اولیه به نام بوکسیت است. واردات می تواند ما را به اهداف تعیین شده در برنامه توسعه نزدیک تر کند. علاوه بر بوکسیت، مواد اولیه دیگری نیز برای تولید آلومینیوم وجود دارد. اما ناخالصی های موجود در آنها از بوکسیت بیشتر بوده و همین موضوع سبب آن شده تا توجه بیشتر ما به سمت واردات بوکسیت باشد زیرا آلومینای بیشتری را نسبت به سایر مواد اولیه درخود دارد.
واردات اولین گزینه پیش روی است اما لزوما بهترین گزینه در این صنعت نخواهد بود. باتوجه به اینکه زیرساخت های لازمه برای واردات کالا در ایران فراهم نیست، پروسه واردات تا زمانی که محصول به دست تولیدکننده برسد بسیار پرهزینه تمام می شود. این موضوع سبب افزایش قیمت نهایی شده و از جهت دیگر این افزایش قیمت اثرات نامطلوبی را در بازار داخلی برای مصرف کننده نهایی نیز خواهد داشت. اگر در این زمینه تصمیمات جدی اتخاذ نشود، در آینده با مشکلات متعددی مواجه خواهیم شد.

حمایت از طرح های توسعه:

سازمان زمین شناسی اعلام کرده که باوجود متخصصین در این حوزه می تواند در زمینه اکتشافات و تولید مواد اولیه با عیار بالا برای آلومینیوم اقدامات اجرایی بسیار خوبی را انجام دهد. اما این موضوع مستلزم این است که حمایت های بخش دولتی موجب تامین اعتبار و هموار کردن مسیر برای محققین شود. بر همین اساس، در آینده پیش رو از واردات این مواد اولیه بی نیاز شده و در زمینه طرح توسعه صادرات نیز می تواند امیدوار بود.
- کلام آخر:
باید دیدگاه واقعه گرایانه ای نسبت به صنعت آلومینیوم داشته باشیم و جایگاه واقعی خود در بازار داخلی و بین المللی را بدانیم. صنعت آلومینیوم نیازمند برنامه ای مدون و هدفمند است. ابتدا باید کشورهای صادر کننده مواد خام اولیه پرعیار شناسایی شوند تا واردات از آنها طی مدت زمان معینی انجام شود. در کنار آن باید به صورت موازی در جهت تولید مواد اولیه و توسعه استخراج از معادن اقداماتی انجام شود. 
درصورتی که این صنعت زیر سایه حمایت های دولتی باشد و در مسیر حرکتش سنگ اندازی صورت نگیرد، چشم انداز آینده صنعت آلومینیوم بسیار روشن و امیدوارکننده خواهد بود.

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 3 رای

نظرات کاربران

بازگشت