خط ویژه
خــط ویــژه
021-63511

عواقب عرضه محدود فولاد در بورس کالا چه خواهد بود؟

یکی از دغدغه های اصلی نوردکاران و تولیدکنندگان پایین دستی در این روزها این است که عرضه ورق فولادی در فرآیند مچینگ بورس کالا طبق اصول و قاعده انجام نمی شود. اینکه تولیدکنندگان فولاد به عرضه اختصاصی فولاد در فرآیند مچینگ بورس کالا می پردازند، سبب عدم تامین ورق مورد نیاز نوردکاران و تولیدکنندگان لوازم خانگی شده است و از طرف دیگر، موجب افزایش قیمت ورق فولادی در بازار شده است.
پیش تر در اخبار منتشر شده از واحد روابط عمومی شرکت فولاد حامیران به منافع ناشی از ارائه کل محصولات زنجیره فولاد در بورس اشاره کرده ایم. اهمیت این موضوع به حدی است که نمایندگان مجلس، فعالان حوزه فولاد و وزارت صمت نیز به الزام عرضه فولاد در فرآیند مچینگ برای تمامی متقاضیان به صورت عادلانه اشاره داشته اند. در این شرایط، فضای رقابتی بین تولید کنندگان پایین دستی به وجود آمده و بازار فولاد به سمت حالت تعادلی پیش خواهد رفت.

متعهد نبودن تولیدکنندگان فولاد به دستورالعمل ها:

در این میان، تولیدکنندگان فولاد به دستورالعمل ها در قبال عرضه تمام محصولات خود در بورس کالا متعهد نیستند و به مقررات ستاد تنظیم بازار و مصوبه های وزارت صنعت و معدن عمل نمی کنند. این موضوع سبب می شود تا قیمت محصولات فولادی در بازار به شدت افزایش یابد.
در رابطه با فرآیند مچینگ می توان گفت، این حالت زمانی انجام می شود که میزان عرضه تولیدات با مازاد مواجه باشند. در شرایطی که تقاضای بازار بیشتر از میزان عرضه محصولات باشد، لزومی برای اجرای فرآیند مچینگ وجود نخواهد داشت. از طرف دیگر، اینکه تولیدکنندگان فولاد تعداد مشتریان واقعی خود را اعلام نمایند، زمینه ایجاد فساد در این راستا را به وجود خواهد آورد. شناسایی تعداد مشتریان که در واقع وجود دارند و در تالارهای بورس با کد مشخص فعالیت می کنند باید توسط نهادهای نظارتی معین شود. 

تیغ دولبه مالیات بر فولاد: 

برخی از فعالان حوزه فولاد معتقدند که وضع مالیات بر فولاد سبب عدم رشد و شکوفایی این صنعت خواهد شد. در این صورت قیمت تمام شده فولاد افزایش یافته و تولیدکننده پایین دستی از این موضوع متضرر خواهد شد. تنظیم بازار داخل نباید با موضوع صادرات همزمان دیده شود. ابزار کنترل بازار با وضع سیاست های داخلی کارایی خواهد داشت. نتیجتا می توان گفت در شرایط فعلی با اعمال تحریم ها بر ایران، صادرات فولاد با هزینه بسیار بالایی تحقق می یابد و وضع مالیات بر صادرات در این شرایط کارایی لازم را نداشته و سبب توسعه صادرات فولاد نخواهد شد. 
کلام آخر:
اینکه عرضه فولاد در ایران بدون مالیات انجام پذیرد و قیمت ها به صورت دستوری تعیین شود سبب آن می شود تا در سطح بین المللی ریسک معاله در ایران برای طرف خارجی به شدت افزایش یابد. در شرایط فعلی دولت با اعمال سیاست هایی باید به ایجاد مشوق هایی برای توسعه صادرات بپردازد. اعمال سیاست هایی بر پایه مالیات و یا کنترل بازار داخلی مانعی برای تحقق اهداف توسعه خواهد بود. باتوجه به جایگاه ایران در زمینه تولید محصولات فولادی در سطح بین المللی، اجرای سیاست هایی در راستای توسعه صادرات می تواند موجب تحقق اهداف سند چشم انداز سال 1404 گردد.
 

روابط عمومی شرکت فولاد حامیران

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

نظرات کاربران

بازگشت